گوناگون

عدم تبعیت بازار از قیمت رسمی آجیل و شیرینی شب یلدا

عدم تبعیت بازار از قیمت رسمی آجیل و شیرینی شب یلدا

پارسینه: طی روزهای گذشته سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌‌‌بار شهرداری تهران نیز قیمت آجیل مخلوط مخصوص شب چله عرضه‌شده در میادین و بازارهای میوه و تره‌بار را اعلام کرده است.

به گزارش تیتر کوتاه، آجیل و خشکبار جزو کالاهایی به حساب می‌آید که در سال‌های گذشته قیمت آن به طور ناگهانی با افزایش روبه‌رو شد. عرضه کم و تقاضای زیاد، تغییر فصل، خشکسالی و کمبود آب، صادرات بیش از حد، نوسان قیمت ارز و... از جمله عوامل افزایش قیمت آجیل به حساب می‌آید.
طبق نرخ‌‌‌نامه سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌‌‌بار، قیمت عرضه انواع آجیل شب چله در میادین و بازارهای میوه و تره‌بار به این شرح اعلام شده است؛ هر کیلوگرم آجیل شیرین ترکیبی شامل ۱۰درصد پسته خام (اکبری، کله قوچی)، ۱۵‌درصد مغز بادام، ۱۵‌درصد نخودچی دوآتیشه بی‌‌‌نمک، ۱۵‌درصد کشمش سبز، ۱۵‌درصد برگه قیسی، ۱۵‌درصد انجیر خشک و ۱۵‌درصد باسلق ، ۲۸۰‌هزار تومان است. همچنین قیمت هر کیلو آجیل شیرین بدون باسلق شامل ۱۰‌درصد پسته خام (اکبری، کله‌قوچی)، ۱۵‌درصد مغز بادام، ۱۵‌درصد نخودچی دو‌آتیشه بی‌نمک، ۱۵‌درصد کشمش سبز، ۱۵‌درصد برگه قیسی، ۱۵‌درصد فندق خام با پوست و ۱۵‌درصد انجیر خشک، ۳۲۱‌هزار تومان است.
هر کیلو آجیل شور شامل ۱۵‌درصد پسته (اکبری، کله‌قوچی) شور، ۱۵‌درصد مغز بادام، ۲۰‌درصد نخودچی دو‌آتیشه شور، ۲۰‌درصد تخمه کدو گوشتی دوآتیشه شور، ۱۵‌درصد تخمه جابانی و ۱۵‌درصد فندق با پوست شور به قیمت ۳۲۶‌هزار تومان به فروش می‌‌‌رسد. گفتنی است، قیمت باسلق با گردو دو پر سفید هر کیلوگرم ۹۸‌هزار تومان، باسلق دو سر پرس با گردو دو پر سفید هر کیلوگرم ۱۱۰‌هزار تومان و باسلق بدون گردو و راحت‌الحلقوم هر کیلوگرم ۸۸‌هزار تومان تا تاریخ ۵ دی ماه در میادین و بازارهای میوه و تره‌بار عرضه می‌شود.

کمبودی در بازار خشکبار وجود ندارد

این ارقام در حالی اعلام شده که رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران، قیمت هر کیلو آجیل مخصوص شب یلدا را حداکثر ۴۸۰‌هزار تومان اعلام کرده است. غلامرضا خدامی در این باره گفت: قیمت آجیل شب یلدای ممتاز که شامل پسته اکبری یا احمدآقایی ممتاز، بادام هندی، مغزگردو، انجیر، مغز فندق خام، بادام پوست کاغذی، توت، کشمش، مویز و برگه زردآلو می‌شود، حداکثر ۴۸۰‌هزار تومان است. وی ادامه داد: آجیل شب یلدا با آجیل شیرین تفاوت دارد و دارای تنوع بیشتری است. آجیل شب یلدا که مخصوص همین ایام است، مخلوطی از حداقل ۱۰ کالا با باسلق است؛ آجیل شیرین به دو شکل عرضه می‌شود. نوع اول آن تمام مغز و نوع دوم نخودچی، کشمش، مویز و بادام زمینی در کنار پسته است.
خدامی افزود: متاسفانه برخی واحد‌‌‌های صنفی بدون پروانه کسب، میادین شهرداری و افرادی که پروانه کسب اتحادیه‌‌‌های دیگر را دارند، در ایام نزدیک به شب یلدا، آجیل شیرین ضعیف را به عنوان آجیل شب یلدا معرفی می‌کنند. به گفته این فعال صنفی، با توجه به تولید انبوه پسته در کشور قیمت این محصول در انواع مختلف از ۱۵ تا ۲۵‌درصد کاهش داشته است. این کاهش باعث ثبات در بازار داخلی شده و همچنین رکورد ارزآوری بالا را برای کشور به همراه دارد. تقریبا به جز چند قلم هیچ‌گونه کمبودی در بازار خشکبار کشور نداریم و امیدواریم مجوز واردات قانونی این اقلام نیز داده شود.

ردپای گرانی در بازار آجیل شب یلدا

با این حال، مشاهدات میدانی از بازار بزرگ تهران در روزهای منتهی به شب یلدا نشان می‌دهد برای خرید یک کیلو آجیل مخلوط ممتاز باید مبلغی حدود ۶۰۰هزار تومان هزینه کنید. همچنین قیمت هر کیلو پسته احمد آقایی ممتاز، تخمه جابانی و تخمه کدو به ترتیب در حدود ۹۵۰‌هزار تومان،۳۰۰‌هزار تومان و ۳۳۰‌هزار تومان است. با وجود عرضه کافی این محصولات، قیمت بالای آجیل و خشکبار باعث شده است تقاضای چندانی برای خرید در مردم وجود نداشته باشد و به همین دلیل فروشندگان نیز از وضعیت فروش محصولات خود رضایتی نداشته باشند.
در بازار میوه نیز مانند هر سال قیمت میوه به‌خصوص هندوانه و انار در آستانه شب یلدا روندی صعودی داشته و هر کیلو انار به مبلغ حداقل ۴۰‌هزار تومان به فروش می‌‌‌رسد. هرچند منابع رسمی قیمت هر کیلو هندوانه را بین ۱۰‌ تا ۲۲‌هزار تومان اعلام کرده‌‌‌اند، اما باید دید در بازار واقعی، این محصول پرطرفدار به چه قیمتی به فروش می‌‌‌رسد.
فارغ از گرانی اقلام میوه و آجیل شب یلدا، نباید فراموش کنیم که یلدا فرصتی است برای با هم بودن؛ جویای حال خانواده و بستگان خود بودن؛ تکریم بزرگ‌ترها؛ آموختن راه و رسم زندگی به جوانان و درس‌آموزی برای کودکان. از این رو بهتر است که فلسفه اصلی این مراسم کهن ایرانیان فراموش نشود. برای اینکه فردگرایی رواج پیدا نکند و خانواده‌ها در کنار هم جمع باشند، بهتر است که این شب را ساده برگزار کنیم تا ارتباطات جمعی تداوم داشته باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار