گوناگون

۶ میلیارد دلار دارایی آزادشدۀ ایران مسدود میشود؟

۶ میلیارد دلار دارایی آزادشدۀ ایران مسدود میشود؟

پارسینه: آیا مصوبۀ جدید مجلس نمایندگان آمریکا به معنی مسدودشدنِ ۶ میلیارد دلار ایران در قطر است؟

به گزارش پارسینه و به نقل از خبرگزاری فارس، مجلس نمایندگان آمریکا دیشب طرحی را تصویب کرد که از بایدن می‌خواهد ۶ میلیارد دلار دارایی آزادشدۀ ایران که در بانکی در قطر نگهداری می‌شود را به‌صورت دائمی مسدود کند.
این طرح با ۳۰۷ رأی موافق و ۱۱۹ رأی مخالف تصویب شد. با وجود این، تصویب این طرح به معنی تبدیل شدن آن به قانون و مسدود شدن دارایی‌های آزادشدۀ ایران نیست.
طرح‌های قانونی در آمریکا برای تبدیل به قانون بایستی از مسیر پرپیچ و خمی عبور کنند. هر طرح بعد از تصویب در یکی از دو مجلس کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) باید حتما در مجلس دیگر نیز به تصویب برسد و بعد از آن به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد.
رئیس‌جمهور، بعد از دریافت مصوبه کنگره می‌تواند از اختیار خود برای وتوی مصوبه استفاده کرده و مجددا طرح را برای کنگره بازگرداند.
در این مرحله، چنانچه نمایندگان کنگره بخواهند طرح را بدون امضای رئیس‌جمهور به قانون تبدیل کنند بایستی آن را با حمایت دو سوم قانونگذاران مجددا به تصویب برسانند.
طرح موازی مصوبه مجلس نمایندگان در مجلس سنا به تصویب نرسیده است. با آنکه سناتورهای آمریکایی طرح موازی خود در خصوص انسداد دارایی‌های ایران را معرفی کرده‌اند اما آسوشیتدپرس نوشته بعید است آن طرح به تصویب سنا که اکثریت کرسی‌هایش در اختیار دموکرات‌ها است برسد.
در مجلس سنا برخی از قانونگذاران که حامی دولت جو بایدن هستند از تصمیم کاخ سفید برای آزادسازی دارایی‌های ایران در ازای آزادی چند زندانی آمریکایی دفاع کرده‌اند.
کاخ سفید هم در روزهای گذشته از تصمیم دولت بایدن دفاع و بر ضرورت اجرای توافق با ایران تأکید کرده است.
حدود دو ماه پیش هم وزیر خارجه قطر هم با رد شایعات تأکید کرده بود که کشورش به اجرای توافق میان ایران و آمریکا در خصوص ۶ میلیارد دلار دارایی ایران در قطر پایبند است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار