گوناگون

از وام قرض الحسنه بدون کارمزد رونمایی شد

از وام قرض الحسنه بدون کارمزد رونمایی شد

پارسینه: امروز (یکشنبه، پنجم آذر ماه ۱۴۰۲)‌ در مراسمی با حضور «سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران نظام بانکی کشور در مرکز همایش های صدا و سیما ، برای نخستین بار از اعطای وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار پارسینه، «محمدحسین حسین زاده» مدیرعامل بانک رسالت در رونمایی از وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد، اظهار داشت: خیلی از علما کارمزد وام را جایز نمی‌دانند؛ از ۱۰ سال قبل سلسله اقداماتی انجام شد و این اقدامات در دو سال اخیر سرعت گرفت.

وی افزود: برای اینکه یک نهاد قرض‌الحسنه وام بدون کارمزد بپردازد، باید نهاد‌های هزینه‌ساز را شناسایی کند، مهمترین نهاد هزینه‌ساز شعب و ستاد بانک‌ها هستند، با همت تمام دوستان و مسئولان بانک مرکزی، بانک بدون شعبه در رسالت پیاده‌سازی شد؛ ۸۰ درصد هزینه‌ها کاهش یافت.

مدیرعامل بانک رسالت خاطرنشان کرد: در بانک رسالت، هزینه‌ها تا حدودی مدیریت شده است و توانستیم وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را که نظاماتی را دارد، پیاده‌سازی کنیم.

وی تأکید کرد: این موضوع ابتدا در شورای فقهی بانک مرکزی مطرح شد و بعد در بدنه بانک مرکزی مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت با ابلاغ رییس‌کل بانک مرکزی از ۲۰ روز قبل در محیط پایلوت انجام شده است و الآن با خیال راحت آغاز همگانی شدن پرداخت وام بدون کارمزد را داریم.

در ادامه مراسم، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به لزوم تخصصی شدن بانک‌ها در کشور گفت: در حال تدوین اساسنامه بانک‌های تجاری، قرض‌الحسنه و توسعه‌ای در بانک مرکزی هستیم.

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از وام قرض الحسنه بدون کارمزد، اظهارداشت: ما در بانک مرکزی بدنبال توسعه بانکداری تخصصی در کشور هستیم، باید بانک‌ها براساس فعالیت‌های متفاوتی که انجام میدهند با توجه به تخصص و اهداف‌شان تقسیم بندی شود.

وی افزود: در حال تدوین اساسنامه بانک‌های تجاری، قرض‌الحسنه و توسعه‌ای در بانک مرکزی هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانکداری توسعه‌ای فعلی در کشور اصلا کار بانک توسعه‌ای را انجام نمی‌دهد، تصریح کرد: وظیفه سهامداران است که بانک توسعه‌ای را تامین مالی کنند. در بانک‌های تجاری باید در بازار پول باشند و فعالیت تجاری انجام دهند؛ در حال تغییر اساسنامه این بانک‌ها هستیم.

فرزین در ارتباط با بانکداری قرض‌الحسنه گفت: بدنبال این هستیم که بانکداری قرض‌الحسنه با هزینه کم تامین مالی نیاز‌های خرد و ضروری مردم را انجام دهند؛ نرخ سود این تسهیلات باید پایین باشد، چون مردم به دلیل نیاز ضروری سراغ این وام می‌ایند نه برای کار‌های تجاری.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بخشی از بانکها، بانک جامع هستند مثل بانک ملی؛ برای این بانک‌ها اساسنامه بانکداری جامع تدوین خواهیم کرد؛ ملی و سپه شعب زیادی دارند و در تمام ایران گسترده هستند و میتوانند نیاز‌های مردم را پوشش دهند.

وی با بیان اینکه برای بانک‌هایی که دانش بنیان‌ها را تامین مالی می‌کنند نیز اساسنامه تدوین می‌کنیم، تصریح کرد: نظارت موضوع مهم بانک مرکزی است؛ اگر بتوانیم دسته بندی را انجام دهیم مدل نظارتی هر بانک متفاوت خواهد شد. نمیتوانیم به تمام بانک‌ها یک نوع نظارت را داشته باشیم؛ اقدامات خوبی را شروع کردیم، قطعا نظارتی که در ماه‌های آینده در بانک مرکزی خواهیم داشت با آنچه الان وجود دارد متفاوت خواهد بود.

فرزین ضمن اشاره به اینکه هر جا پول سپرده گذار وجود داشته باشد نظارت جدی خواهیم داشت، افزود: هرچند مدیر بانک رسالت تلاش کرد وام بدون کارمزد را حاصل همکاری بانک مرکزی اعلام کند، ولی واقعیت این است که این الگوی بسیار خوبی است که حاصل ایده‌های خودشان بوده و ماهم سعی کردیم مشکلات را رفع کنیم. آرزوی ما این بوده که هزینه قرض الحسنه را کاهش دهیم و الان اجرایی شده است؛ هر اقدامی بتوانیم برای توسعه بانکداری قرض‌الحسنه انجام دهیم، کوتاهی نخواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت: مدتی است تسهیلات تکلیفی شده است؛ قرض‌الحسنه و ... به نظام بانکی تکلیف شده است؛ امسال پیشنهاد کردیم در بودجه که عدد این تسهیلات در شورای پول و اعتبار تعیین شود. به گفته فرزین، در قانون جدید بانک مرکزی، گامی به سمت جلو در نظام بانکی کشور برداشته شده و این قابل بررسی است؛ این قانون از قانون قبلی خیلی بهتر است هرچند ما نسبی صحبت میکنیم؛ از نظر استقلال، اختیارات بیشتری به بانک مرکزی داده است.

* مجوز به ۲ بانک دولتی برای پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی قرض الحسنه

وی به افزایش سقف وام قرض الحسنه به ۳۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: بانک ملی و سپه هم اجازه دارند این وام را پرداخت کنند؛ اصلاح ضوابط وجوه اداره شده و ... را هم داشتیم.

از سوی دیگر دولت در افزایش سرمایه این بانک نیز که در آغاز به کار دولت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه این بانک بوده که در سال بعد به ۵ هزار میلیارد تومان و اکنون نیز در این لحظه ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد، که نشان دهنده توجه ویژه سیاستگذاران به بحث قرض الحسنه در کشور است. خاندوزی در پایان ابراز امیدواری کرد که، با کمک همه اجزای اقتصادی کشور پرداخت قرض الحسنه خرد از سقف کنترل ترازنامه بانک‌ها خارج شود تا سبب رضایتمندی مردم برای رفع نیاز‌های خرد آن‌ها باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار