گوناگون

عرضه آجیل جعلی در بازار!

عرضه آجیل جعلی در بازار!

پارسینه: سازمان میادین میوه و تره‌بار قیمت آجیل را بین ۲۶۰ هزار تا ۲۹۹ هزار تومان اعلام کرد. با این حال همچنان برخی اقلام ازجمله پسته در سطح خرده‌فروشی‌ها با قیمت‌های میلیونی به دست مصرف‌کننده می‌رسد. غلامرضا خدامی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار، با اشاره به کیفیت پایین آجیل‌های میادین تره‌بار، علت گرانی پسته را سرمازدگی و خشکسالی عنوان کرد.

خبرنگار- محدثه اسکندری| بر اساس اعلام میادین میوه و تره‌بار، قیمت آجیل شور در هر کیلو، ۲۹۹ هزار تومان و قیمت آجیل شیرین ۲۶۵ هزار تومان اعلام شده است.

ترکیب آجیل شور که هر کیلوگرم با قیمت ۲۹۹ هزار تومان در میادین به فروش می‌رسد، شامل ۱۵ درصد پسته احمد آقایی شور، ۱۵ درصد مغز بادام شور، ۲۰ درصد نخودچی دو آتیشه شور، ۲۰ درصد تخمه کدوی دو آتیشه شور، ۱۵ درصد تخمه جابانی شور و ۱۵ درصد فندق با پوست شور است.

اما بررسی‌های بیشتر از سطح میادین و بازارهای بهاره نشان می‌دهد، آجیل‌های عرضه‌شده در این مراکز به دلیل کیفیت پایین مورد استقبال و رضایت مردم واقع نشده است.

در حال حاضر قیمت یک کیلو آجیل چهار مغز با کیفیت متفاوت بین ۵۰۰ هزار تا ۸۵۰ هزار تومان است. اما قیمت بالای آجیل منجر به این شد که خرید آجیل از سبد مصرفی نوروزی بسیاری از مردم خارج شود یا اینکه خرید وزنی آن را بسیار کاهش دهند.

با این حال فعالان صنفی کاهش تقاضا را رد می‌کنند و معتقدند به‌رغم قیمت میلیونی اقلامی مانند پسته، بادام هندی و … همچنان مردم در حال خرید هستند!

غلامرضا خدامی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار، درباره قیمت آجیل عید عنوان کرد: قیمت آجیل و خشکبار به دلیل نوسانات ارزی بالا رفت، اما بعد از کاهش و به ثبات رسیدن قیمت ارز قیمت برخی از اقلام آجیل کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در میان اقلام آجیل و خشکبار قیمت پسته کاهش نیافت، دلیل آن نیز سرمازدگی و خشکسالی بود که منجر به کاهش تولید این محصول شد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار درباره تاثیر کاهش قدرت خرید مردم بر میزان تقاضا توضیح داد: از آنجایی که اغلب مردم خرید آجیل و خشکبار را بعد از تهیه پوشاک به روزهای آخر سال موکول می‌کنند، آمار خرید آجیل و خشکبار یکم فروردین‌ماه به بعد مشخص خواهد شد.

خدامی عنوان کرد: اما به طور کلی بررسی‌ها نشان می‌دهد که استقبال مردم در مراکز عمده‌فروشی که مردم در آن اقدام به خرید می‌کنند، مناسب است.

آجیل هم جعلی شد!

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا استقبال مردم برای خرید آجیل‌هایی که در سطح میادین میوه و تره‌بار با قیمت ۲۶۰ هزار تا ۲۹۹ هزار تومان عرضه می‌شود، خوب نیست؟ پاسخ داد: برخی از میادین نوع آجیل‌ جعلی استفاده می‌کنند. آجیلی که در سطح میادین ۲۹۰ هزار تومان در حال فروش است همان آجیل شیرینی است که کیفیت بسیار پایینی دارد؛ این در حالی است که همان آجیل با همان قیمت اما با کیفیت بسیار بالاتر در سطح آجیل‌فروشی‌ها در حال فروش است.

خدامی در انتها تاکید کرد: از آنجایی که نظارتی بر میادین میوه و تره‌بار نیست؛ کیفیت و بهداشت آجیل‌هایی که در این میادین به فروش می‌رود مورد تایید اتحادیه آجیل و خشکبار نیست./تجارت نیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار