گوناگون

بسته جدید بانک مرکزی برای دلار دقیقا چیست/ منتظر ریزش شدید نرخ ارز باشید؟

بسته جدید بانک مرکزی برای دلار دقیقا چیست/ منتظر ریزش شدید نرخ ارز باشید؟

پارسینه: بانک مرکزی در بسته جدید ارزی که از امروز به اجرا در می‌آید، از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است.

به گزارش پارسینه ، بانک مرکزی از تجربه روسیه در بازگرداندن ارزش روبل استفاده کرده است.

براساس این مدل و بسته جدید ارزی که از امروز به اجرا در می‌آید، کل منابع ا رزی حاصل از صادرات اصطلاحاً زیر کلید بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

این مدل که اجرای موفق آن به‌وسیله دولت روسیه موجب شد روبل پس از ریزش اولیه در قضیه جنگ اوکراین ظرف یک ماه، ارزش خود را بازیابی کند و حتی بالاتر از ارزش قبلی، پیمان‌سپاری صددرصدی ارز‌های صادراتی است.

در این مدل، ارز‌های حاصل از صادرات به‌خصوص در صنایع و معادنی که محصولات خود را به‌واسطه منابع ارزان انرژی تولید می‌کنند و در بازار‌های جهانی به فروش می‌رسانند، تحت کنترل بانک مرکزی قرار می‌گیرد و این صادرکنندگان عمده (پتروشیمی، فولاد، مس و...) الزاماً باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا، عرضه کنند.

در صورت اجرای موفق این مدل، امکان ریزش‌های سنگین در بازار ارز و بازیابی ارزش پول ملی مشابه آنچه در روسیه اتفاق افتاد، وجود خواهد داشت.

ارسال نظر

 • ناشناس

  جک نگین

 • علی

  تا انجایی که خبرها را دنبال میکنم ان موقع که روسیه اینکار را کرد ذخایر ارزی و طلای یش پر بود و کمبودی نداشت ولی ظاهرا باز اخبار ایران با اینکه شدیدا سعی میشه سانسور بشه ذخایر ایران در دولت روحانی به فنا رفته حالا فرق روسیه با ایران همین مطلب ریز هست که باز با حلوا حلوا کردن و الگوی روسی که واقعا روسها دلشان نمیخواد ایران موفق باشه را دیدید ولی جالب هست از اینکه در ایران این همه اقتصاد ان داریم چطور شده به طرف روسها اعتماد کردین و این طرح که اصلا معلوم نیست روسی هست یا اینکه انها هم از جایی دیگر الگو برداری کردن خیلی زود ان هم معلوم میشه وقت از اینکه خیلی ریس بانک مرکزی این الگو برداری را راحت بدونه خجالت اعلام می‌کند جای تعجب داره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار