گوناگون

قیمت آیفون در بازار ایران صعودی شد

قیمت آیفون در بازار ایران صعودی شد

پارسینه: پس از ابلاغیه سازمان توسعه تجارت به گمرک مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن قیمت مدل‌های قبلی آیفون به طرز قابل توجهی بالا رفت.

پس از ابلاغیه سازمان توسعه تجارت به گمرک مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن قیمت مدل‌های قبلی آیفون به طرز قابل توجهی بالا رفت. دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، اما معتقد است این افزایش قیمت ربطی به ممنوعیت واردات ندارد.

به نقل از تجارت نیوز؛ پس از اطلاعیه مدیرکل گمرک ایران مبنی بر ممنوعیت واردات مسافری و پستی آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن تا اطلاع ثانوی به نظر می‌رسد قیمت مدل‌های قبلی این برند با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شد.

براساس بررسی‌های همشهری قیمت انواع گوشی‌های آیفون۱۳ حاکی از افزایش ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت به‌ویژه قیمت آیفون ۱۳ پرومکس است که تا ۱۱۰ میلیون تومان نیز در بازار قیمت می‌خورد؛ رقمی که نسبت به میانگین قیمت شهریورماه ۲ برابر است. قیمت آیفون۱۳پرومکس ابتدای آذر امسال ۵۴ تا ۵۵ میلیون تومان بود.

مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه افزایش قیمت آیفون بخاطر کاهش تولید است و ربطی به خبر ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ از رویه مسافری ندارد، گفت: موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار در برگیرنده کل مدل‌های اپل و ۷ یا ۸ مدل دیگر از برندهاست که هیچ محدودیتی برای واردات این موبایل‌ها وجود ندارد، اما آیفون ۱۴ مجوز واردات نگرفته است.

او درباره تعیین تکلیف موبایل‌های آیفون ۱۴ وارد شده تاکنون نیز اظهار کرد: مسافر واقعی کالای آیفون ۱۴ را سوم تا دهم مهر ماه وارد کرده، چرا که در آن مقطع به مبادی ورودی اعلام نشده بود که نمی‌توانند این کالا را ثبت کنند. اما از دهم مهرماه این موضوع اعلام شده است. در این فاصله زمانی حدود ۸۰۰۰ آیفون ۱۴ به کشور وارد شده که رجیستر هم شده است. مابقی، چون ثبت مسافری نمی‌شده، قاچاق بوده است. بار‌ها هم اعلام شده که موبایل‌های وارد شده از طریق رویه مسافری، تجاری نیست و نباید خرید و فروش شود.

دبیر انجمن موبایل در پاسخ به اینکه تکلیف آیفون‌های ۱۴ که اکنون دست مردم است چه می‌شود، تصریح کرد: این افراد کالای قاچاق خریده‌اند و در این رابطه دولت باید تصمیم‌گیری کند.

دلیل ممنوعیت واردات در هاله‌ای از ابهام

اخیرا نیز محمدرضا عالیان، دبیر کنگره موبایل ایران درباره موضوع ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به تجارت‌نیوز گفت: تقاضای آیفون در میان گوشی‌های پرچمدار بالاتر از سایر برند‌ها است. این موضوع که دلیل ممنوعیت آیفون ۱۴ چیست مطالبه بخش خصوصی هم هست. اما همچنان پاسخی به آن داده نشده است.

او افزود: ذی‌نفع‌های دولتی موبایل در کشور سازمان توسعه تجارت، وزارت ارتباطات و گمرک هستند که باید درمورد دلیل این ممنوعیت اظهار نظر کنند. ممنوعیت کالایی که تعرفه وارداتش ۱۲ درصد است و می‌تواند سالانه هزاران میلیارد تومان برای دولت درآمد داشته باشد برای خود دولت هم ضرر دارد.

علاوه‌بر قیمت گمانه‌هایی نیز مبنی بر اینکه دلیل ممنوعیت آیفون ۱۴ اتصال این دستگاه به اینترنت ماهواره‌ای است مطرح شد. دبیر کنگره موبایل ایران دراین باره بیان کرد: در دنیای تکنولوژی وقتی یک کمپانی ویژگی جدیدی را در قالب محصول دیجتالش عرضه می‌کند، سایر کمپانی‌ها نیز به آن دسترسی پیدا می‌کنند. با این تفاسیر به‌نظر نمی‌رسد دلیلش این باشد. چون در این صورت نهاد‌های مربوطه مجبور می‌شوند واردات تمام پرچمداران جدید را ممنوع اعلام کنند.

او ادامه داد: اگر دلیل ممنوعیت آیفون ۱۴ اتصال به اینترنت ماهواره‌ای باشد، یکی از تبعاتش این است که مردم از تکنولوژی روز دنیا دور می‌شوند. تکنولوژی در هر صورت راه خودش را پیدا می‌کند. اگر راه قانونی‌اش بسته شود از راه غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

عالیان درپایان خاطرنشان کرد: این ممنوعیت هم به مصرف‌کننده، هم به اصناف، هم به شرکت‌های بازرگانی که به صورت رسمی دارند کار واردات انجام می‌دهند و حتی به خود دولت هم آسیب وارد می‌کند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار