گوناگون

تولید برق در کشور وابسته به گاز طبیعی است

تولید برق در کشور وابسته به گاز طبیعی است

پارسینه: محمد حسین بازگیر: گاز مانند دیگرسوخت های فسیلی جزء منابع تجدید ناپذیرانرژی است و باید به صورت بهینه مصرف شود

یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه بخش عمده برق کشور از طریق نیروگاه‌های گازی تامین می شود، گفت: وقتی می خواهیم از مدیریت بهینه گاز صحبت کنیم باید هم در مصارف مستقیم در کارخانه ها و وسایل گرمایشی در خانه ها هم در مصرف برق صرفه جویی کنیم چون برای تولید برق از گاز استفاده می شود.

محمد حسین بازگیر در گفت و گو با خبرنگار افزود: گاز یکی از حامل های انرژی است که به لحاظ اینکه بهتر احتراق پیدا می کند می تواند منابع مناسبت تری برای مصارف باشد در نتیجه آلودگی کمتری نسبت به دیگر سوخت های فسیلی ایجاد و به حفظ محیط بیشتر کمک کند.

وی افزود: گازمانند دیگرسوخت های فسیلی جزء منابع تجدید ناپذیرانرژی است و باید به صورت بهینه مصرف شود از سوی دیگر تولید و استخراج آن زمانبر و از لحاظ اقتصادی محیط زیستی تبعات دارد که نیازمند مدیریت است

بازگیر با بیان اینکه تولید برق در کشور وابسته به گازطبیعی از نیروگاه های گاز است، خاطرنشان کرد: در آمریکا برق از طریق نفت، گاز و بخش عمده آن از سوخت های هسته ای استخراج می شود، در برخی کشورها برای تولید برق از منابع تجدید پذیر مانند باد وخورشید و در چین از زغال سنگ برای تولید برق استفاده می کنند، ما نیز باید علاوه بر مدیریت مصرف برای تولید برق از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنیم.

این کارشناس محیط زیست گفت: افراد در خانه و ادارات دمای وسایل گرمایشی را پایین بیاوند، وسایل گازسوز را معاینه فنی و اصلاح کنند و با بستن درزهای در و پنجره از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند.

تولید برق در گرو گاز طبیعی

وی در پاسخ به این پرسش که مصرف بهینه تا چه حد باعث قدرت ملی و اقتدار در تصمیمات منطقه ای و بین المللی می شود، بیان کرد: در دنیا منابع انرژی ابزار خوبی در دست سیاستمداران و دپلماسی است و می تواند بستر مناسبی برای توسعه همکارهای دو جانبه و چند جانبه، جذب سرمایه گذار و فعالیت های دیگر باشد.

بازگیر تاکید کرد: قدرت کشورها با قدرت اقتصادی است یکی از موارد که اقتصاد را توسعه وروابط را گسترش می دهد منابع انرژی است مثلا یک لوله گاز بین دو کشور باعث پایداری رابطه ها می شود.

وی تصریح کرد: اگر منابع انرژی به صورت بهینه مصرف شود و زیر ساخت ها تقویت شود با فروش بخشی از منابع انرژی به خارج می توانیم درآمدهایمان را افزایش دهیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار