گوناگون

هشدار بانک جهانی درباره رکود اقتصاد جهانی

هشدار بانک جهانی درباره رکود اقتصاد جهانی

پارسینه: بانک جهانی هشدار داد به دلیل جنگ اوکراین و آثار همه گیری کرونا، اقتصاد جهانی به شکل خطرناکی در آستانه رکود قرار دارد.

به گزارش پارسینه به نقل از بی بی سی انگلیسی، بانک جهانی هشدار داد: به دلیل جنگ اوکراین و آثار همه گیری کرونا، اقتصاد جهانی به شکل خطرناکی در آستانه رکود قرار دارد. بانک جهانی پیش بینی‌ها درباره رشد برای سال جاری را حدود ۵۰ درصد کاهش داد. بانک‌های مرکزی هم برای مقابله با قیمت‌های روز افزون، هزینه استقراض را افزایش داده اند، ضمن اینکه فقیرترین مردم احتمالا بیشترین آسیب را خواهند دید.

آیهان کوزه، اقتصاددان ارشد بانک جهانی در این باره گفت: پیش بینی می‌شود کاهش رشد اقتصادی بسیار فراگیر باشد؛ پیش بینی کاهش رشد اقتصادی نود و پنج درصد اقتصاد‌های پیشرفته و حدود هفتاد درصد بازار‌های نوظهور و اقتصاد‌های در حال توسعه را شامل می‌شود. اقتصاد‌های پیشرفته به هیچ وجه عملکرد خوبی ندارند. پیش بینی می‌شود رشد (اقتصاد‌های پیشرفته) در سال جاری به نیم درصد کاهش یابد. در طول دو دهه گذشته کاهش رشداقتصادی در این مقیاس حاکی از رکود اقتصادی بوده است. به بازار‌های نوظهور و اقتصاد‌های در حال توسعه در خارج از چین نگاهی بیندازید. پیش بینی می‌شود شاهد کاهش شدیدی باشند. این اقتصاد‌ها رشد ۲.۷ درصدی خواهند داشت. به طور کلی اقتصاد جهانی بر لبه تیغ قرار داد.

مجری از وی پرسید: با توجه به این مسئله اگر رشد در سال آینده به شدت کاهش یابد، چه کاری می‌توان انجام داد تا از رکود بیشتر جلوگیری کرد؟

آیهان کوزه پاسخ داد: سیاستگذاران کار‌های بسیاری می‌توانند انجام دهند. پیش از هر چیز باید اصلاحات لازم را انجام دهند. اجرای نظارت‌های مالی و پولی و سیاست‌های مالی قدرتمند؛ این سیاست‌ها باید کاربردی باشند؛ باید به ثبات قیمت‌ها توجه شود. افزون بر این، باید طرح‌های مالی میان مدت داشته باشند. در سطح جهانی هم ما باید با یکدیگر همکاری داشته باشیم؛ همکاری‌های خودمان را بهتر کنیم تا بر این مشکلات غلبه کنیم و خطر رکود جهانی را کاهش دهیم و چالش‌های بزرگ تری، نظیر تغییرات آب و هوایی، را که پیش روی ماست حل کنیم.

مجری پرسید: همانطور که شما هشدار دادید جهان به طور خطرناکی در آستانه رکود قرار دارد، بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، از جمله بانک مرکزی آمریکا، هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت افزایش نرخ سود از خود نشان نمی‌دهند. به نظر شما این اشتباه است؟
این اقتصاددان ارشد بانک جهانی در پاسخ گفت: اولویت اصلی برای بانک‌های مرکزی مقابله با تورم است. آن‌ها پیش از اینکه به کاهش نرخ سود بهره بانکی فکر کنند یا به توقف افزایش سود بهره بانکی فکر کنند، به دنبال کاهش پایدار تورم و یا دیدن نشانه‌هایی از کاهش پایدار تورم هستند. ثبات قیمت‌ها برای ثبات اقتصاد کلان اهمیت حیاتی دارد. ثبات اقتصاد کلان برای رشد حیاتی است؛ بنابراین بانک‌های مرکزی آنچه را که لازم است باید انجام دهند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار