گوناگون

بازار مسکن تحت تاثیر تورم‌ سالانه در‌ سایه رکود کم سابقه

بازار مسکن تحت تاثیر تورم‌ سالانه در‌ سایه رکود کم سابقه

پارسینه: در ماه گذشته تورم سالانه و نقطه به نقطه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران افزایش و تورم ماهانه آن کاهش پیدا کرد.

به گزارش پارسینه ؛ بازار مسکن چند ماهی است که با رکود مواجه شده است و گزارش های میدانی از ادامه‌ی کسادی بازار مسکن در شهر تهران خبر می دهد. اما از ابتدای آبان ماه، هر دو طرف عرضه و تقاضا دچار نوعی انفعال شده‌اند. برخی فروشندگان قیمت‌های پیشنهادی را تا حدود ۵ درصد افزایش داده‌اند. این در حالی است که خریداری در بازار وجود ندارد. در واقع قیمت‌ها در بعضی مناطق به شکل اسمی افزایش یافته است.

مشاوران املاک می گویند چند وقتی است که جو روانی وارد بازار ملک شده است و کمتر کسی خرید و فروش می‌کند. با بالا رفتن قیمت دلار بخر و بفروش‌ها دست نگه می‌دارند تا ببینند اوضاع چگونه می‌شود. البته در همین بازار کساد هم تعداد فروشندگان بسیار بیش تر از خریداران است، اما به هر حال برخی افراد که محافظه‌کار هستند نسبت به فروش امتناع می‌کنند. بعضی دیگر هم مقداری قیمت‌ها را بالا برده‌اند. دلال‌ها این تلقی را دارند که ممکن است تغییرات بازار‌های ارز و بورس، اثراتی در بازار ملک به وجود بیاورد.

علی‌رغم ثبات نسبی قیمت آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران در ماه‌های اخیر، از میزان ثبت معاملات در دی ۱۴۰۱ به شدت کاسته شده است. زیرا در شرایط نامعلوم بازار مسکن، فروشندگانی که صاحب یک واحد مسکونی هستند ترجیح می‌دهند که اصلا معامله‌ای انجام ندهند، زیرا از آینده پیش‌رویشان هیچ خبری ندارند.

واسطه‌ های ملکی می گویند نمی‌توانیم بگوییم فروشنده وجود ندارد. فروشنده هست، اما نرخ‌ها را پایین نمی‌آورند تا معامله‌ای صورت گیرد. بازار مسکن یک بازار امن است که سرمایه را در برابر تورم حفظ می‌کند. صاحبخانه با خودش می‌گوید اگر خانه را بفروشم پولش را کجا سرمایه‌گذاری کنم که ارزش پولم حفظ شود؛ بنابراین فعلا دست نگه می‌دارد. خریدار هم که توان خرید ندارد.

همچنین افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی مانند آهن و میلگرد که با قیمت دلار بالا می روند باعث شده سازندگان این افزایش‌ها را بر روی قیمت واحد‌های کلیدنخورده محاسبه کنند. تازه اگر واحد‌های نیمه کاره وارد بازار شود قطعا نرخ‌های آن‌ها متفاوت خواهد بود.

به نقل از ایسنا؛ مرکز آمار ایران در گزارش امروز خود با عنوان شاخص و متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، نوشت: در آذر ماه امسال، شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۷۴.۳ رسیده است که نسبت به ماه قبل (۱۶۷.۴)، ۴.۱ درصد افزایش داشته است.

بازار مسکن

تورم ماهانه مسکن کمتر شد

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در ماه گذشته، تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۴.۱ درصد بوده است. تورم ماهانه آذر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۵.۰ درصد)، ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم نقطه به نقطه و سالانه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده و در آذر ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان­‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۵۲.۱ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (۵۰.۰ درصد) ۲.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل بوده و نرخ تورم سالانه آذر ماه ۱۴۰۱ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۳۷.۱ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۳۵.۰ درصد)، ۲.۱ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان­ در تهران

متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در ماه گذشته در مناطق ۲۲گانه شهر تهران به ترتیب به ۵۰ میلیون و ۴۴۷ هزار تومان و ۴۸ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان رسیده است. در همین ماه منطقه یک پایتخت با متوسط وزنی قیمت ۱۰۷ میلیون و ۱۱۴ میلیون تومان بیشترین و منطقه ۱۸ با متوسط وزنی قیمت ۲۵ میلیون و ۶۳۹ میلیون تومان کمترین قیمت را در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده است.

با توجه به این آمار و ارقام آنطور که به نظر می رسد اگر سیاست‌های کنترلی دقیق و منظمی برای کنترل عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد با توجه به نوسانات شدید قیمت دلار، رکود بازار مسکن تا پایان سال ادامه خواهد داشت. صاحبخانه ها از ترس افزایش قیمت تمایلی به فروش نخواهند داشت و مصرف کننده واقعی که مردم عادی جامعه هستند با این اوضاع افزایش قیمت ها احتمالا باید تا آخر عمر در آرزوی خانه دار شدن بمانند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار