گوناگون

پیش بینی قیمت طلا و سکه جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت طلا و سکه جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۱

پارسینه: روند افزایشی قیمت طلا و سکه در سومین هفته از آذر ۱۴۰۱ مانند ۲ هفته گذشته روند صعودی داشت. انواع سکه با این روند به کانال‌های جدید راه یافتند. تنها در روز پنجشنبه روند قیمت‌ سکه اندکی نزولی بود. آیا طلا و سکه ارزان می‌شود؟

تجارت نیوز نوشت: قیمت طلا و سکه در هفته سوم آذر ماه ۱۴۰۱ همواره با روند صعودی همراه بود و غافلگیری قیمت‌ها در بازار معاملات، معامله‌گران را از خرید و فروش انداخته بود.

شکست محدوده ۱۸۰۰ دلاری انس

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم افزایش قیمت سکه در بازار در برخی ساعات در قطعات سکه امامی و بهار به بیش از یک میلیون تومان نیز می‌رسید. قیمت انس جهانی طلا به محدوده ۱۸۰۰ دلاری رسید. با وجود روند افزایشی قیمت دلار و طلای جهانی اما روند صعودی قیمت طلا و سکه به گونه‌ای بود که بسیاری از معامله‌گران معتقد بودند این فلز گران‌بها در بازار مستقل عمل می‌کند و این عرضه و تقاضا است که بازار را با جهش قیمتی همراه کرده است.

برخی تحلیلگران بازار نیز معتقد بودند روند صعودی قیمت در بازار این فلز ارزشمند از کاهش قیمت نفت در ماه‌های اخیر از بشکه‌ای ۱۲۰ دلار به ۷۰ و ۸۰ دلار ناشی می‌شود. معامله‌گران معتقدند کاهش قیمت نفت منجر به کاهش قدرت بازارساز می‌شود و این به معنی افزایش قیمت دلار و به دنبال آن رشد قیمت طلا و سکه است.

این در حالی است که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که روز ۲۰ آذرماه منتشر کرده گفته که تنها سه‌چهارم بودجه نیمه اول سال در واقعیت محقق شده است.

این گزارش حکایت از یک شکاف بزرگ در سهم دولت از درآمد‌های نفتی دارد. در این بخش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان سهم دولت در ۶ ماهه نخست سال جاری تنها ۱۴۱ هزار میلیارد تومان یعنی معادل ۵۶ درصد محقق شده است. اما صالح آبادی در روزهای بعد این آمار را رد کرد. فعلا با تکیه به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس به نظر می‌رسد قدرت بازارساز با توجه به روند صعودی قیمت دلار و رشد تورم در کشور رو به کاهش است و بازار برای تاثیرپذیری نیاز به سیگنال‌های قوی‌تری دارد.

سکه کمی ارزان شد

در هفته‌‌های گذشته برخی کارشناسان افزایش قیمت طلا را متاثر از بازار انتظامی دلار و تهدیدهای دولت برای خریداران این ارز عنوان کردند که سرمایه‌ها را به سوی بازار طلا و سکه سوق داده و روند افزایش تقاضا باعث رشد قیمت در این بازار شده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار