گوناگون

۹۵ درصد مجوزهای مشاغل خانگی آنی صادر می‌شود

۹۵ درصد مجوزهای مشاغل خانگی آنی صادر می‌شود

پارسینه: معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به این که بیش از ۹۵ درصد از مجوزهای مشاغل خانگی به صورت آنی صادر می شوند گفت:برای حمایت از مشاغل خانگی تمامی صاحبان مجوز این مشاغل می‌توانند نماد اعتماد الکترونیک را کسب کنند.

به گزارش پارسینه ، محمودکریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار درباره سهم مشاغل در اقتصاد گفت: یکی از اقدامات تحولی دولت سیزدهم در حوزه مانع زدایی و حمایت از کسب و کار‌ها، آنی کردن صدور مجوز‌های کسب و کار مربوط به حوزه مشاغل خانگی است. با همکاری همه دستگاه‌ها بیش از ۹۵ درصد از مجوز‌های مشاغل خانگی به صورت آنی صادر می‌شوند.

وی افزود: از ابتدای امسال تا ۱۹ آذر ۱۴۰۱ حدود ۱۲۰ هزار مجوز در این بازه زمانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه بیش از ۲۲۰ درصد رشد داشته است. اکنون با آنی شدن صدور مجوز مشاغل خانگی مردم می‌توانند از فهرست ۶۲۵ رشته‌ای مشاغل خانگی، شغل مورد علاقه خود را انتخاب و تولید در خانه را آغاز کنند.

معاون اشتغال وزارت کار با اشاره به اینکه هر درخواستی که وارد سامانه می‌شود و تا انتها پیش می‌رود منجر به مجوز می‌شود گفت:دو مدل مجوز مشاغل خانگی داریم، مجوز‌های مستقل و مجوز‌های پشتیبان که حدود ۹۰ درصد مجوز‌های مشاغل خانگی مستقل هستند. پشتیبان یعنی تعدادی از افراد تحت پوشش خود هستند.۳۱ شغل مشاغل خانگی داریم که برای صدور مجوز نیازمند تأیید سازمان غذا و دارو است. این دسته از مشاغل برای صدور مجوز با کمی مشکل روبرو می‌شوند. از بین ۶۲۵ رشته مشاغل خانگی تنها ۳۱ رشته است که ثبت محور نیست؛ بقیه رشته‌ها ثبت محور است.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه ۳۱ رشته‌ای که در حوزه غذایی است پرمخاطب‌ترین رشته‌ها است اظهار داشت:با توجه به اینکه زمان صدور مجوز در این حوزه‌ها طولانی بوده است. درتلاشیم تا مشکلات در مسیر را حل کنیم و زمان صدور به زیر ۲۰ روز برسد.

وی درباره حمایت از مشاغل برخط گفت: برای حمایت از مشاغل خانگی تمامی صاحبان مجوز این مشاغل می‌توانند نماد اعتماد الکترونیک را کسب کنند.e نماد برای فروش آنلاین محصولات است.

کریمی بیرانوند با اشاره به سامانه فروش مشاغل خانگی گفت:در این سامانه هیچ تصدی گری نداریم، بلکه شرایطی را مهیا می‌کنیم، تمام فروشندگان از امتیاز استفاده کنند. بهره بردار این سامانه بخش خصوصی است. تمام افرادی که مجوز مشاغل خانگی دارند می‌توانند از امتیاز‌های این سامانه برای فروش استفاده کنند. توسعه بازارچه‌های فیزیکی در فروش مشاغل خانگی اقدامی دیگر در جهت حمایت از مشاغل خانگی بوده است.

کریمی بیرانوند درباره سامانه فروش مشاغل خانگی بیان کرد:در ۶ استان که معمولاً‌استان‌های مرزی هستند، سامانه فروش راه اندازی کردیم، تا پایان سال ۵ تا بازارچه مشاغل خانگی را افتتاح خواهیم کرد.

وی ادامه داد:مدت زمان صدور "مجوز کاریابی‌های غیر دولتی داخلی" را ۱۰ روز کاری است و هدف از این اقدام را بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در صدور فرآیند مجوزکاریابی‌های غیر دولتی داخلی دانست.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم تنها در سه ماهه اول امسال بیش از سه هزار میلیارد تومان تسهیلات به ایجاد مشاغل خانگی اختصاص داد که این مقدار به اندازه کل تسهیلات یک سال گذشته است. در جهت حمایت از تولید خانگی سقف تسهیلات فردی در سال جاری نسبت به سال گذشته از یک‌هزار میلیون به یک‌هزار و ۵۰۰ میلیون ریال و سقف تسهیلات پشتیبان از ۲۰ هزار میلیون به ۴۰ هزار میلیون ریال افزایش یافته است.

بیرانوند گفت: این رشد ۵۰ درصدی در تسهیلات فردی و ۱۰۰ درصدی در تسهیلات پشتیبان، بیانگر توجه دولت مردمی سیزدهم به ایجاد اشتغال پایدار، رفع بیکاری، فقرزدایی و حمایت از زنان و جوانان است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار