گوناگون

کاهش چک‌های برگشتی در فروردین امسال

کاهش چک‌های برگشتی در فروردین امسال

پارسینه: گزارش بانک مرکزی از آمار چک‌های برگشتی نشان می‌دهد در فروردین ماه امسال از مجموع ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره چک مبادله‌شده، ۴۷۱ هزار فقره چک برگشت خورده است.

طبق گزارش‌های هر ماهه‌ بانک مرکزی از آمار چک‌های مبادله‌ شده و برگشتی، در فروردین ماه امسال در مجموع ۵.۲ میلیون فقره چک به ارزش ۱۸۳.۸ هزار میلیارد تومان چک مبادله شده که از این میان فقط ۴۷۱ هزار فقره چک به ارزش ۲۰.۷ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

از این رو نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده به ترتیب برابر با ۹ درصد و ۱۱.۳ درصد شده است.

فروردین ماه سال قبل نیز آمار چک‌های برگشتی و مبادله‌شده، نسبت‌های مشابهی را تجربه کرد، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰، در مجموع ۶.۹ میلیون فقره چک به ارزش ۱۴۸ هزار میلیارد تومان مبادله شده بود که ۵۶۹ هزار فقره به ارزش ۱۵.۸ هزار میلیارد تومان برگشت خورد، بنابراین نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده به ترتیب برابر با ۸.۲ درصد و ۱۰.۷ درصد بوده است.

آمار بیان شده مربوط به سال‌های اخیر در مقایسه با آمار چک‌های مبادله‌شده مربوط به قبل از اصلاح قانون صدور چک در سال ۱۳۹۷، نشان می‌دهد که علاوه بر تثبیت فضای معاملات با چک در یک شرایط مناسب، اعتبار چک‌ها نیز افزایش یافته است‌ زیرا آمار چک‌های برگشتی و مبادله‌شده قبل از اصلاح قانون صدور چک، از نسبت‌های بالای چک‌های برگشتی گزارش می‌دادند.

بنابراین گزارش در فروردین ‌سال ۱۳۹۶، یعنی یک سال قبل از اصلاح قانون صدور چک، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده به ترتیب برابر با ۱۵ درصد و ۲۱.۵ درصد بود، بنابراین، نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به مبادله‌شده در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با همین نسبت‌ها در سال ۱۳۹۶ به ترتیب کاهش ۳۹ درصدی و ۴۶.۵ درصدی را نشان می‌دهند که نشان از کاهش صدور چک‌های بلامحل دارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار