گوناگون

۴ هزار واحد مسکونی در اردبیل به «نور چشمی‌ها» می‌رسد؟ + جدیدترین جدول قیمت‌ها در تهران

۴ هزار واحد مسکونی در اردبیل به «نور چشمی‌ها» می‌رسد؟ + جدیدترین جدول قیمت‌ها در تهران

پارسینه: کلنگ اجرای طرح «جهش تولید مسکن» در استان اردبیل در حالی زده شده که بر اساس قانون، این طرح باید پس از نیازسنجی شروع می‌شد و صد البته، هزینه طرح هم با استفاده از آورده صاحبان و متقاضیان واحد‌های مسکونی تامین می‌شد. با این همه، در حالی که ثبت نام اینترنتی تازه شروع شده، مشخص نیست چه کسانی صاحب حدود ۴ هزار واحدی هستند که کلنگ آن در استان اردبیل به زمین زده شده است. از دیگر سو، ابهامات در مورد ورود شرکت‌های پیمانکاری از چین و ترکیه برای ساخت واحد‌های مسکونی در ایران هم هنوز بی پاسخ مانده اند.

تحریریه پارسینه | حدود ۱۰ روز پیش، کلنگ احداث نخستین بخش از طرح « جهش تولید مسکن » در کشور زده شد. بر این اساس، نخستین واحد‌های مسکونی قرار است در استان اردبیل ساخته شوند، واحد‌هایی که تعداد آن‌ها به ۴ هزار مورد می‌رسد.

شروع کار در این طرح، اما در حالی صورت می‌گیرد که حتی بر اساس خود قانون طرح «جهش تولید مسکن»، دولت موظف بوده ابتدا نیازسنجی انجام دهد. اساس کار هم مشخص بوده و از قضا دو هفته پیش شروع شده است: ثبت نام اینترنتی و تقاضا برای بررسی اولیه شمول فردِ متقاضی در این طرح.

پیمانکاران چین و ترکیه در راه ایران

عجله دولت برای اجرای این طرح، اما در حالی بر قانون مداری و نیازسنجی غلبه کرده که حدود دو ماه قبل، صحبت از واسپاری ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به روش صنعتی در قالب توافقنامه میان وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع به میان آمد.

در همین زمینه، گفته می‌شد که وزارت دفاع قرار است مدت اجرای پروژه را از ۳۶ ماه به ۶ ماه برساند و عمر مفید ساختمان‌ها را هم از ۲۵ تا ۳۰ سال به بالای ۱۰۰ سال برسد. در این زمینه علی‌اکبر سلیمانی، معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع، اعلام کرد که «با استفاده از توان دانشمندان جوان این ایده را به یک محصول بومی تبدیل می‌کنیم.»

از آن سو، به تازگی خبر از ورود انبوه سازان چینی و ترکیه‌ای به حوزه ساخت و ساز مسکن در ایران هم به گوش می‌رسد، آن هم در حالی که بار‌ها و بار‌ها تاکید شده که ایران توانایی فنی و مهندسی مازادی دارد که می‌توان از آن در بازار سایر کشور‌ها هم کمک گرفت!

انتقاد‌ها البته پاسخ هم داده شده اند: محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، گفته بود که حضور چینی‌ها تنها به انتقال تکنولوژی برای ساخت سریع‌تر ختم می‌شود و نه پیمانکاری. این، اما در حالی است که زمزمه حضور شرکت‌هایی از ترکیه برای ساخت واحد‌های مسکونی در ایران هم به گوش می‌رسد، یعنی کشوری که توانایی تکنولوژیک آن چندان بالاتر از ایران نیست.

آیا دولت واقعاً می‌تواند به وعده «مسکن سازیِ میلیونی» عمل کند؟

در این میان، در حالی که ثبت نام برای طرح «جهش تولید مسکن» شروع شده و ظاهراً استقبال از آن بد هم نبوده، هنوز هم تردید‌هایی (بر اساس گزارش‌های رسمی و نهادی) در مورد اجرای این طرح وجود دارد.

در تازه‌ترین نمونه، به تازگی دیوان محاسبات کشور، گزارشی در خصوص میزان پیشرفت فیزیکی طرح «اقدام ملی مسکن» منتشر کرده که نشان می‌دهد این طرح هم تاکنون ناموفق بوده است. پس از طرح «مسکن مهر» در دولت احمدی نژاد، دولت روحانی هم با طرح «اقدام ملی مسکن» جا پای دولت مهرورزی گذاشت و البته وعده ساخت تنها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را دارد.

حالا، اما گزارش دیوان محاسبات کشور نشان می‌دهد که طی ۲ سالی که از آغاز کلنگ زنیِ این طرح در دولت روحانی گذشته، واحد‌های مسکونی این طرح در سراسر کشور تنها ۱۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

به عبارت ساده، اگر اوضاع بر همین منوال پیش برود، طرح «اقدام ملی مسکن» به حدود ۲۰ سال زمان برای تکمیل نیاز خواهد داشت. این در حالی است که در برخی استان‌ها همچون استان «آذربایجان غربی»، واحد‌های در دست ساخت تنها شاهد ۱.۳ درصد پیشرفت فیزیکی بوده اند.
در جدول زیر، قیمت‌های پیشنهادی برای املاک مسکونی فروشی در تهران در پایان هفته منتهی به ۷ آبان را مشاهده می‌کنید:

قیمت پیشنهادی برای فروش مسکن در تهران (هفته منتهی به 7 آبان)

محله

متراژ (متر مربع)

سن بنا (سال)

قیمت (هر متر مربع)

محلاتی/ قیام

51

18

17 میلیون و 650 هزار تومان

جنت آباد/ بنفشه

125

6

42 میلیون و 400 هزار تومان

بلوار فردوس/ بعد از باکری

133

نوساز

43 میلیون تومان

فاطمی/ باباطاهر

72

5

44 میلیون و 700 هزار تومان

معلم/ مرودشت

90

24

26 میلیون و 600 هزار تومان

وحیدیه/ بخت آزاد

57

8

20 میلیون و 200 هزار تومان

شهرزیبا/ شربیانی

150

نوساز

45 میلیون تومان

تهرانپارس/ 176 شرقی

60

18

29 میلیون تومان

ستاری/ زیتون

105

24

48 میلیون و 600 هزار تومان

منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار