گوناگون

بازگشت حوزه مسکن به دوران «احمدی نژاد» و «قالیباف» +جدول قیمت ها

بازگشت حوزه مسکن به دوران «احمدی نژاد» و «قالیباف» +جدول قیمت ها

پارسینه: انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شورای شهر به پایان رسیده و حالا دوران تازه‌ای در مدیریت کشور و شهر‌ها در ایران آغاز خواهد شد. در این میان، دو رخداد قابل توجه را می‌توان پیش بینی کرد: نخست، بازگشت به سیاست‌هایی مشابه طرح مسکن مهر در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و دوم، بازگشت به سیاست «تراکم فروشی» در شهر‌هایی مانند تهران.

به گزارش خبرنگار پارسینه، انتخابات ریاست جمهوری ایران هم بالاخره به پایان رسید و اکنون به نظر می‌رسد انتقال قدرت، کم حاشیه‌تر از آنچه پیش بینی می‌شد به پیش رفته است. از آن سو، همزمان با تعیین تکلیف پرونده مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین، زمزمه آغاز واکسیناسیون گسترده کرونایی در ایران و احتمال افزایش صادرات نفت ایران، در عین بالا رفتن قیمت جهانی نفت، خوش بینی نسبت به آینده کوتاه مدت اقتصاد در ایران هم افزایش پیدا کرده است.

اما می‌توان پرسید چشم انداز بازار مسکن در دولت ابراهیم رئیسی چگونه خواهد بود؟ حوزه مسکن، از قضا یکی از بخش‌هایی بود که مورد اشاره مستقیم رییس جمهور منتخب قرار داشت. رئیسی، در جریان رقابت‌های انتخاباتی اعلام کرده بود که نخستین اولویت دولت او ساخت مسکن خواهد بود.

او همچنین از «نهضت مسکن سازی» سخن گفته بود و اینکه دولتش در طول ۴ سال، ۴ میلیون واحد مسکونی خواهد ساخت. او همچنین گفته که دولتش زمین را به رایگان برای ساخت مسکن تخصیص خواهد داد و آورده نقدی مردم برای ساخت واحد‌های مسکونی هم صفر خواهد بود.

این در حالی است که اکنون، همزمان با افزایش گمانه زنی‌ها در مورد چینش کابینه دولت سیزدهم، نام علی نیکزاد، وزیر مسکن در دولت احمدی نژاد، به عنوان وزیر راه و شهرسازی آینده به گوش می‌رسد. نیکزاد رئیس ستاد انتخاباتی رئیسی بود و تجربه طرح مسکن مهر در دوران وزارت او، این پیش بینی را تقویت می‌کند که برنامه ساخت مسکن دولتی در دولت سیزدهم، شباهت زیادی به طرح مسکن مهر خواهد داشت.

به این ترتیب، می‌توان حدس زد که طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم، شامل تامین زمین ۹۹ ساله توسط دولت، پرداخت وام بانکی با قدرت پوششی بالا برای هزینه ساخت و واگذاری واحد‌ها به افراد فاقد مسکن خواهد بود.


بازگشت تهران به دهه ۸۰؟


در این میان، اما انتخابات شورای شهر هم تایید شده و به نظر می‌رسد در بسیاری از شهر‌های ایران، یک تغییر مسیر ۱۸۰ درجه‌ای در ترکیب اعضای شورا به وجود آمده است. بر این اساس، دست کم در تهران، همان تیمی بر سر کار آمده که در دهه ۱۳۸۰ و تا پیش از سال ۱۳۹۶، ناظر بر مدیریت اجرایی پایتخت بوده است.
اما این موضوع، نگرانی‌ها و همزمان، خوش بینی‌هایی را در میان شهروندان به وجود آورده است. نخست اینکه رویکرد به «تراکم فروشی»، اصلی‌ترین وجه ممیزه میان شورای پنجم و مدیریت شورا در دوره‌های قبلی بوده است. استدلال اعضای شورای شهر پنجم و نیز شهردار تهران در سال‌های اخیر، این بود که تهران نباید بودجه جاری خود را با تراکم فروشی تامین کند. با این همه، رویکرد تیم جدید در شورا، بازگشت به تراکم فروشی است که می‌تواند به افزایش جمعیت پذیری تهران و البته رشد درآمد‌های شهرداری بینجامد.
در جدول زیر، قیمت‌های پیشنهادی برای املاک مسکونی فروشی در تهران در پایان هفته منتهی به ۴ تیرماه را مشاهده می‌کنید:

قیمت پیشنهادی برای فروش مسکن در تهران (هفته منتهی به ۴ تیرماه)
بازگشت حوزه مسکن به دوران «احمدی نژاد» و «قالیباف» +جدول قیمت ها
منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • ناشناس

  تف به شرفتون با این قیمتها فقط میشه سوراخ موش کرایه کرد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار