گوناگون

طرح بزرگ مجلس برای «شوک درمانی» در بازار مسکن + جدول قیمت ها

طرح بزرگ مجلس برای «شوک درمانی» در بازار مسکن + جدول قیمت ها

پارسینه: نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند ماهی است که به دنبال اجرای طرحی با عنوان «جهش تولید و تامین مسکن» هستند که به اعتقاد آنها، قرار است با وارد کردن شوک به سمتِ عرضه و تقاضا در بازار مسکن، علاوه بر حل و فصل مشکل تورم افسارگسیخته در این حوزه، با تقویت صنایع وابسته به حوزه مسکن (از جمله صنایع فولاد، آلومینیوم و غیره) به رشد اقتصادی در کشور منجر شود.

بهارستان نشینان قصد دارند طرحی بسیار بزرگ برای شوک وارد کردن به بازار مسکن، از دو سمت عرضه و تقاضا را اجرایی کنند. بر اساس این طرح، شبکه بانکی کشور موظف می‌شود سالانه حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت و خرید به بخش مسکن تزریق کند و این در حالی است که در ۶ سال گذشته، میزان این تسهیلات، سالانه در مجموع به حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسید. به این ترتیب، مجلسی‌ها می‌خواهند تسهیلات اعطایی به حوزه مسکن را یک باره به اندازه ۶ سال گذشته افزایش بدهند. اما آیا این طرح موفق خواهد بود؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند ماهی است که به دنبال اجرای طرحی با عنوان «جهش تولید و تامین مسکن» هستند که به اعتقاد آنها، قرار است با وارد کردن شوک به سمتِ عرضه و تقاضا در بازار مسکن، علاوه بر حل و فصل مشکل تورم افسارگسیخته در این حوزه، با تقویت صنایع وابسته به حوزه مسکن (از جمله صنایع فولاد، آلومینیوم و غیره) به رشد اقتصادی در کشور منجر شود.

کلیات این طرح، مهرماه سال گذشته در مجلس به تصویب رسید و بر اساس آن، قرار بود دولت برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طی ۴ سال، آستین بالا بزند و همزمان، بانک‌ها موظف به پرداخت تسهیلاتی در حد ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به ساخت و خرید مسکن شوند. این، اما در حالی است که پس از طرح مسکن مهر که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اجرا شده بود، حوزه مسکن تاکنون رقمی به این اندازه بزرگ در تزریق تسهیلات بانکی را شاهد نبوده است.

بر این اساس، در ۶ سال گذشته، میانگین تسهیلاتی که شبکه بانکی کشور برای خرید و ساخت مسکن اختصاص داده، سالانه تنها حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که حالا بهارستان نشینان می‌خواهند دولت را به پرداخت ۶ برابر این مبلغ، تنها در طول یک سال مکلف کنند.

به این ترتیب، در حالی که نظام بانکی کشور همین حالا هم به دلیل مطالبات معوق تحت فشار قرار دارد، مشخص نیست آیا امکان پرداخت تسهیلاتی به این اندازه بزرگ به حوزه مسکن، اساساً ممکن است یا خیر.


قیمت نهاده‌های ساخت مسکن چقدر افزایش پیدا کرد؟


از آن سو، مرکز آمار ایران به تازگی در گزارشی شاخص کل قیمت مصالح ساختمانی در فصول چهارگانه سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، تورم مصالح ساختمانی در سال گذشته، بالاترین میزان تورم سالانه در این بخش در طول یک دهه گذشته را به خود اختصاص داده است.

به عنوان نمونه، این داده‌ها نشان می‌دهند که شاخص کل قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران طی سال ۱۳۹۹، بیش از ۷۶ درصد افزایش داشته اند که در سراسر دهه ۱۳۹۰ بی سابقه بوده است. پیش از آن، بیشترین تورم مصالح ساختمانی مربوط به سال ۱۳۹۷ بود که حدود ۴۸ درصد گزارش شده بود. در میان نهاده‌های ساختمانی هم در زمستان سال ۱۳۹۹، گروه سنگ با حدود ۱۴۰ درصد رشد بیشترین و گروه خدمات با حدود ۴۰ درصد رشد، کمترین تورم نقطه به نقطه را داشته است.

در جدول زیر، قیمت‌های پیشنهادی برای املاک مسکونی فروشی در تهران در پایان هفته منتهی به ۱۷ اردیبهشت ماه را مشاهده می‌کنید:
طرح بزرگ مجلس برای «شوک درمانی» در بازار مسکن + جدول قیمت ها
منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • ناشناس

  خانواده ای که 4تا فرزند داره چرا 4تا خانه نداشته باشه مالیات برای چیه لطفا عدالت رعایت شود بله اگر فردی بدون فرزند 10تا خانه خالی داشته باشه اجاره هم نده بحثش جداست میشه گفت محتکر شده و اثر سو بر اجاره و قیمت مسکن گذاشته

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار