گوناگون

احضار وزرای صمت و کشاورزی به دادسرای دیوان محاسبات/ رزم حسینی درباره گرانی‌ها چه گفت؟ + فیلم

احضار وزرای صمت و کشاورزی به دادسرای دیوان محاسبات/ رزم حسینی درباره گرانی‌ها چه گفت؟ + فیلم

پارسینه: با توجه به مشکلات به وجودآمده در روز‌های پایانی سال و گرانی برخی اقلام غذایی از جمله گوشت مرغ و محصولات کشاورزی، وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای بیان توضیحات در این باره، به دادسرای دیوان محاسبات کشور احضار خواهند شد.

به گزارش پارسینه، دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: این تصمیم، پس از برگزاری جلسه بررسی مشکلات بازار، تولید، توزیع و افزایش قیمت کالا‌های اساسی و مصرفی مردم به ریاست دادستان دیوان محاسبات کشور با معاونان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن تجارت و مدیرعامل سازمان شهرداری تهران اتخاذ شده است.

در این جلسه، توضیحات معاونان وزرا در چرایی علل گرانی‌های اخیر قانع کننده به حساب نیامد و مقرر شده است وزرای مربوط با حضور در دادسرای دیوان محاسبات کشور، درباره علل ناهماهنگی‌ها و بروز مشکلات معیشتی برای مردم و ترک فعل در این زمینه، پاسخگو باشند.

در همین حال، نمایندگان مردم در کمیسیون‌های اقتصادی، صنایع و کشاورزی مجلس، صبح امروز، گرانی‌های اخیر را برای رسیدگی به وضع تنظیم بازار، بررسی کردند.

این جلسه با دعوت از وزرای صمت و جهاد کشاورزی، و همچنین دبیر ستاد تنظیم بازار و رئیس سازمان حمایت، برگزار شد. رئیس مجلس هم در این نشست حضور داشت.

وزیر صمت هم در این نشست، آخرین هماهنگی‌های میان وزارتخانه‌ خود با وزارت جهاد را تشریح کرد و از تصمیمات برای ماه مبارک رمضان گفت.

در ادامه، محمدباقر قالیباف در نشست فوق العاده کمیسیون‌های صنایع و معادن، کشاورزی و اقتصادی در خصوص بررسی مشکلات بازار شب عید، اظهارداشت این نشست براساس ضرورت به وجود آمده برای مردم تشکیل شده است، در حال حاضر در همه استان‌های کشور مردم در صف‌های طولانی خرید مرغ حضور دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ممکن است وضعیت تامین برخی کالا‌ها مناسب باشد و این وظیفه دولت است، ادامه داد: نشست فعلی به منظور حل تمامی مشکلات نیست، بنابر پیشنهاد دولت در سال‌های گذشته وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شدند و دولت موظف بوده، وظایف آن‌ها را تفکیک و مشخص کند، اما این اتفاق نیفتاد و صرفا تابلوی این وزارتخانه عوض شد لذا این مشکلات نتیجه ضعف مدیریت و بی عملی است.

وی با بیان اینکه مشکلی که در مرغ هست نمادی از مشکلات متعدد در زنجیره تولید تا توزیع است گفت: بحث بر سر این مشکلات دردی از مردم دوا نمی‌کند و مجلس حتما به آن ورود خواهد کرد، اما فعلا باید بحث تنظیم بازار مرغ مدیریت شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: یکی از مسائل جدی کشور این بود که ۸ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی اختصاص داد تا در تامین این کالا‌ها مشکلی نباشد، اما مردم نفعی نبردند.

قالیباف تاکید کرد: در گوشت قرمز اگر صف نمی‌بینیم، به دلیل این است که مردم دیگر نمی‌توانند گوشت قرمز تهیه کنند و متاسفانه اکنون اتفاقاتی می‌افتد که خانواده‌ها از خرید گوشت مرغ هم محروم شوند.

وی با اشاره به اینکه در آذرماه با وزیران مربوطه و رئیس کل بانک مرکزی نشستی در خصوص تامین ارز کالا‌های اساسی تشکیل شد که بانک مرکزی اعلام کرد تا آن زمان ۴.۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا‌های اساسی اختصاص داده شده است، افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده، اما شرایط به گونه‌ای است که قدرت خرید گوشت قرمز مردم کاهش یافته و این موضوع را در خصوص لبنیات نیز شاهد هستیم.

رئیس مجلس اضافه کرد: مجلس به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، چون ۸ میلیارد دلار هزینه شد، ولی مردم نفعی نبردند و درحالی که حتی وزیر صمت موافق این اتفاق بود، اما دولت درخواست کرد که این ارز در سال آینده حذف نشود و ما در راستای تعامل با دولت به این خواست احترام گذاشتیم لذا دیگر نباید شاهد این اتفاقات باشیم.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در جلسه روز گذشته ستاد اقتصادی دولت نیز به این موضوع اشاره و مطرح کردند که مشکل کنونی، اجرایی بوده و دست ما است، در واقع رئیس دولت این مشکل را پذیرفت.
قالیباف اضافه کرد: در جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی که وزرای جهاد کشاورزی و صمت و آقای پورابراهیمی حضور داشتند، بنده مطرح کردم که قانون انتزاع به صورت یکپارچه به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد، حتی مطرح کردم در صورتی که نیاز است می‌توان یک بار دیگر این موضوع را به صورت مصوبه ارائه کرد چرا که باید قانون مذکور را تعیین تکلیف کرده و آئین نامه آن را اجرایی کنیم، ۸ سال است که دولت قانون را اجرایی نکرده و آئین نامه وظایف صمت پس از ادغام را ابلاغ نکرده است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه دو وزیر حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند، اما رئیس جمهور مطرح کرد که به دلیل نزدیکی به عید نوروز این موضوع را متوقف کنیم، ما نیز قبول کردیم که قانون انتزاع از ۱۵ فروردین اجرایی شده و وظایف و اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه گرانی در سایر کالا‌های اساسی نیز وجود دارد، اما افزایش قیمت مرغ به نمادی تبدیل شده است، تصریح کرد: از نظر مدیریتی و اجرایی خوب نیست که مردم برای تامین مرغ دچار مشکل شوند. دولت لااقل در این ۱۰۰ روز آخر نشان دهد که می‌تواند بازار مرغ را مدیریت کند.

وی با بیان اینکه از آنجا که تجربه کار اجرایی دارم می‌دانم که تنظیم بازار مرغ شدنی است، افزود: باید به فکر مردم باشیم و در شرایط کنونی ساختار و مقررات را رها کنیم. مردم به اینکه ساختار چه می‌گوید کار ندارند و معتقدند زمانی که برای خرید مرغ کیلویی ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان پول می‌دهند باید بتوانند کالا را با تکریم تهیه کنند، این در حالی است که مردم از ۶ صبح با وجود ویروس کرونا در صف می‌ایستند، اما ساعت ۹ صبح نیز نمی‌توانند این کالا را خریداری کنند و باید روز بعد مجددا مراجعه کنند.

رئیس مجلس افزود: دعوای قوانین و مقررات به مردم ارتباطی ندارد، حق با مردم است، آن‌ها می‌گویند لااقل همین مرغ ۲۴ هزار تومانی را جوری عرضه کنید که در صف نایستیم، این حرف به حق مردم است.

قالیباف با اشاره به اینکه قرار نبود در جلسه امروز حاضر شوم، اما به دلیل اهمیت موضوع به این نشست آمدم، تصریح کرد: وزرا و معاونان آن‌ها می‌توانند بازار مرغ و تخم مرغ را تنظیم کنند، از این رو دولت بازار مرغ و پروتئین را در یک هفته پیش رو به صورت متمرکز و جدی مدیریت کند.

وی با بیان اینکه مجلس با محوریت کمیسیون اقتصادی تمام تلاش خود را برای تنظیم بازار مرغ انجام می‌دهد، اضافه کرد: باید به صورت جدی پیگیری شود که بازار شب عید به ویژه ۵ روز آینده تنظیم شود؛ هرچند در حال حاضر ده‌ها مشکل وجود دارد، اما در شرایط کنونی باید روی موضوع تنظیم بازار متمرکز شویم و به بقیه موضوعات نپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید دغدغه مردم در حوزه گرانی کالا‌های اساسی را از بین ببریم، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت توزیع را پذیرفته و جهاد کشاورزی نیز وعده داده کمبود کالایی در کشور وجود نداشته باشد و کالا به دست مردم برسد.

وی با بیان اینکه از امروز ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین باید با دقت وضعیت بازار را کنترل کنیم، گفت: پس از این زمان نیز ساختار اصلاح شده و اختیارات و وظایف تفکیک می‌شود.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در جلسه امروز مسئولیت هر فرد مشخص شود، افزود: ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده باید با تلاش، آرامش را به شبکه توزیع برگردانیم؛ غصه ما این است که پول این کالا هزینه شده، کالا هست و شبکه توزیع نیز هست، فقط باید این عرصه مدیریت شود.

قالیباف با اشاره به ضرورت پیش بینی مصرف کالا‌های اساسی برای ماه رمضان تصریح کرد: هرساله پیک مصرف در کشور داریم که ماه مبارک رمضان یکی از این زمان‌ها است. توزیع باید به گونه‌ای باشد که در ماه رمضان نیز با مشکل گرانی کالا‌های اساسی روبه رو نشویم.

وی با بیان اینکه باید کنترل بازار از پیش از عید تا ماه مبارک رمضان تداوم داشته باشد، اضافه کرد: در ۱۰۰ روز پیش رو دولت باید کنترل بازار را با اولویت دنبال کند، مجلس نیز برای تحقق این مهم همراه بوده و در صورتی که نیاز باشد مصوبه صادر کرده یا هماهنگی‌های لازم را میان دستگاه‌ها انجام می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون که صحن علنی تعطیل است، نمایندگان حاضر بوده و کمیسیون‌ها برقرار است و من نیز به صورت شخصی موضوعات را پیگیری می‌کنم.
منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار