گوناگون

قیمت میوه و آجیل شب عید ۱۴۰۰ چند؟ + جدول

قیمت میوه و آجیل شب عید ۱۴۰۰ چند؟ + جدول

پارسینه: قیمت میوه و آجیل شب عید ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است.

کمتر از یک هفته تا آغاز سال نو باقی مانده است و در میانه اخبار ناگوار کرونا و سالی که بر همه سخت گذشت، اخبار مربوط به قیمت کالاهای مورد نیاز مردم در شب عید نه تنها دلخوش کننده نیست بلکه حاکی از نگرانی های جدی خانواده ها است.

بازار پوشاک و خوراکی در آستانه نوروز هر ساله به صورت پیشفرض هم‌زمان با افزایش تقاضا شاهد افزایش قیمت ها است اما تورم کم سابقه ماه های اخیر سبد مصرفی شهروندان را به شدت کوچکتر کرده است به طوریکه اقلام مایحتاج روزانه خانوارها هم با سختی تهیه می شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت که مسئول مسقیم کنترل واردات، صادرات، صنعت و بازار است اخیرا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عیدی او به مردم چیست؟ از افتتاح یک پروژه انتقال اب که ح.اشی بسیاری نیز به همراه داشته خبر داده و درباره تامین کالاهای مورد ناز شب عید سخنی به میان نیاورده ست.

نگاهی به بازار کالاهای اساسی نشان دهنده سال نویی کم نشاط و غم انگیز برای اقشار مختلف جامعه است.


تصمیم دیرهنگام ستاد تنظیم بازار؟

از اوایل بهمن ماه سال جاری افزایش قیمت میوه ها پس از حذف موز از سبد خرید بسیاری از خانوارها کلید خورد و نگرانی ها درباره تامین میوه شب عید تقویت شد و علی رغم ان بارها از سوی مسئولین امر، بر عدم کمبود میوه تاکید شد اما در اسفندماه روزبه روز به قیمت میوه ها افزوده شد.

از سوی دیگر با رسیدن روز‌های پایانی سال و عدم کاهش قیمت‌ها به یک باره روز پنج شنبه ۲۱ اسفند ستد تنظیم بازار اقدام به تصویب مصوباتی کرد که سوالات بسیاری را پدید آورد.

این ستاد که در تصمیمی دیرهنگام برای کاهش قیمت میوه، با واردات کالاهای اساسی و میوه از طریق تجار، تعاونی ها و بازارچه های مرزی با محوریت استانداران مرزی جهت فراوانی توزیع در شبکه توزیع کشور موافقت کرد، بارها از تامین میوه با قیمت مناسب خبر داده بود.

دبیر ستاد تنظیم بازار حتی دو روز از قبل تصویب این مصوبات در گفت و گویی تلویزونی گفته بود: «در ۲۵۳ میدان میوه و تره بار شهر تهران میوه به قیمت مناسب بدست مصرف کننده می‌رسد و در همه شهر‌ها نیز میادین مرکزی میوه وجود دارد که میوه‌ها را حداکثر با سود ۳۵ درصد می‌فروشند.»

حال مشخص نیست که اگر نیاز به واردات میوه بود چرا تا چند روز قبل از شروع سال نو، وزارت صمت به فکر راه حل نبوده است!

قبادی پیشتر در اوایل اسفندماه نیز گفته بود: ذخایر میوه و روغن برای ایام نوروز کافی است.

قیمت میوه شب عید چند؟

در میادن میوه و تره بار و بازار تهران قیمت میوه های شب عید به شرح زیر است:

نام میوه قیمت بازار(تومان) قیمت میادین شهرداری(تومان) قیمت اسفند سال 98
سیب زرد 15.000 11.200 6600
سیب قرمز 15.000 8.900 4500
پرتقال جنوب 26.000 14.000 6.700
پرتقال شمال 18.000 11.800 8.500
پرتقال خونی 23.000 --- 12.000
کیوی 21.000 14.100 76.00
موز 48.000 --- 23.000
بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸، شهروندان تهرانی باید میوه‌های مورد نیاز خود را حدود ۱۰۰ درصد گران‌تر خریداری کنند.

معمای مرغ و روغن/ اطمینان خاطرهای بیهوده مسئولان

گوشت مرغ و روغن خوراکی در سال‌های اخیر میلیارد‌ها دلار ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) به خود اختصاص داد، اما این روز‌ها هر دوی آن‌ها یا پیدا نمی‌شود یا با قیمت گزافی به دست مصرف کننده می‌رسد.

وابستگی تولید و مرغ به دانه های روغنی که عمدتا از طریق واردات تامین می شد پس از گزارش ها در خصوص افزایش 100 درصدی قیمت آنها علی رغم تخصیص ارز دولتی، با یک تصمیم اساسی روبرو شد و تقریبا از اوایلسال جاری واردات این محصول پر حاشیه از دانه درشتهای بازار گرفته و به شرکت های دولتی واگذار شد.

این موضوع که با هدف کاهش قیمت این دو محصول صورت پذیرفت نه تنها موجبات کاهش قیمت آنها را فراهم نکرد بلکه به گرانی ها دامن زد.

بگو مگوی دولتی ها و تاجران برای تصاحب بازار واردات دانه های روغنی یا همان نهاده های دامی منجر به تشکیل صف های طویل اخذ روغن و مرغ با کارت ملی شده است. از سویی روغن مایع پخت و پز عملا در بازار وجود ندارد.

وزیر صمت زیر بار گرانی مرغ نمی رود و می گوید: در بحث مرغ وظیفه ما تامین نهاده های دامی و طیور بود که به خوبی عمل کردیم. تولید و توزیع مرغ و تخم مرغ بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

هم اکنون نرخ مصوب هرکیلو مرغ ۲۲ هزار و چهارصد تومان است، ولی در بازار ۲۸ تا ۳۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

آجیل فراوان، ولی گران!

قیمت برخی اقلام پرمصرف آجیل و خشکبار به شرح زیر اعلام شده است.
۱- بادام زمینی غلاف‌دار هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان
۲- بادام منقای پوست کاغذی هر کیلوگرم ۱۵۳ هزار تومان
۳- پسته احمدآقایی هر کیلوگرم ۱۸۹ هزار تومان
۴- پسته اکبری هر کیلوگرم ۲۱۰ هزار تومان
۵- پسته فندقی هر کیلوگرم ۱۷۳ هزار تومان
۶- پسته کله قوچی هر کیلوگرم ۱۹۵ هزار تومان
۷- تخمه جاپانی ممتاز هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان
۸- تخمه کدوی درشت مروی هر کیلوگرم ۹۹ هزار تومان
۹- فندق با پوست درشت هر کیلوگرم ۱۶۳ هزار تومان
۱۰- گردو با پوست کاغذی هر کیلوگرم ۱۱۰ هزار تومان
۱۱- مغز بادام هر کیلوگرم ۱۹۸ هزار تومان
۱۲- مغز بادام زمینی ممتاز هر کیلوگرم ۷۷ هزار تومان
۱۳- مغز گردوی دو پر سفید هر کیلوگرم ۲۱۸ هزار تومان
۱۴- نخودچی دو آتیشه درشت هر کیلوگرم ۴۲ هزار تومان
خبرنگار : عطاالله اشرفی اصفهانی
منبع: جماران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار