گوناگون

«رنو» از توقف همکاری با تهران خبر داد

«رنو» از توقف همکاری با تهران خبر داد

پارسینه: شرکت خودروسازی فرانسوی رنو که پیش‌تر گفته بود بازار ایران را ترک نخواهد کرد، روز جمعه اعلام کرد در پی بازگشتن تحریم‌های آمریکا، به احتمال زیاد فعالیتش را در ایران متوقف می‌کند.

شرکت رنو در بازار آمریکا حضور ندارد ولی سهام اصلی شرکت خودروسازی نیسان که در آمریکا فعال است، در تملک شرکت رنو است.به گزارش خبرگزاری بلومبرگ،‌ تیری بالور، مدیر امور اجرایی شرکت رنو، روز جمعه در یک کنفرانس تلفنی در مورد بررسی بازدهی این شرکت، از تعلیق فعالیت‌های در ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا سخن گفت.

به نظر می‌رسد که شرکت اروپایی رنو آخرین قربانی اعمال مجدد تحریم‌های ایران از سوی آمریکا باشد، حتی اگر خودرویی در آمریکا نفروشد.مدیر امور اجرایی شرکت رنو می گوید: «ما به دنبال فرصت‌های جدید تجاری به ویژه در آفریقا هستیم تا یک رشد قوی، از دست دادن فرصت‌ها در بازار ایران را برای ما جبران کند.»

از زمان لغو تحریم‌ها در سال ۲۰۱۶، ایران به بازار داغ رشد فروش محصولات اروپایی تبدیل شده است و حجم مبادلات تجاری با اروپا به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. اکنون که امریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و دوباره تحریم‌ها علیه ایران اجرا می‌کند، این شرکت‌ها در حال خارج شدن از ایران هستند.

کارلوس گوسن، یکی از مدیران رنو ماه پیش گفته بود این شرکت در حال بررسی گزینه‌ها ست و در نظر دارد تا یک حضور حداقلی را همانند دور پیش تحریم‌ها در ایران حفظ کند.رنو سال گذشته با سازمان گسترش و نوسازی صنعتی ایران و شرکت پرتو نگین ناصح، توافقنامه‌ای برای افزایش تولیدات در ایران به میزان ۷۵ درصد امضا کرد.

به گفته کلوتیلد دلبوس، مدیر ارشد مالی این شرکت، رنو هنوز تولید خودرو‌ها یا سرمایه‌گذاری بر سر اساس این قرارداد در ایران را آغاز نکرده است، اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون در ایران خودرو تولید می‌کند.دولت آمریکا با درخواست فرانسه برای دریافت معافیت از تحریم‌های ایران برای شرکت‌های این کشور مخالفت کرد.

دلبوس گفت: در نیمه نخست امسال، فروش رنو در ایران به علت سیاست‌های بانک مرکزی این کشور ۱۰ درصد کاهش یافت و به ۸ درصد سهم از بازار ایران رسید. فروش در ایران در نیمه دوم امسال نزدیک به صفر می‌سد.

ارسال نظر

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  جه بهتر،این شرکتهای استعماری هدفشان از حضور در ایران غارت کردن اقتصاد ایران هست

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار