گوناگون

روایت صندوق بین المللی پول از ارزش واقعی دلار

روایت صندوق بین المللی پول از ارزش واقعی دلار

پارسینه: صندوق بین المللی پول اعلام کرد ارزش دلار آمریکا بیش از حد است؛ اما یوآن چین همگام به اصول ارزی است.

صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد که تقریبا تراز حساب جاری جهانی در حال حاضر زیادی است که این موضوع به ریسک‌های رشد اقتصادی و تنش‌های تجاری می‌افزاید.

البته ارزش یوآن در هفته‌های اخیر به دلیل بالا گرفتن تنش‌های تجاری میان پکن- واشنگتن با کاهش قابل توجهی روبرو شده است. در همین حال، هر یوآن در روز سه شنبه با رسیدن به ۶.۸۲۹۵ دلار به کمترین سطح خود در ۱۳ ماه اخیر رسید و مقامات چینی دستور آزاد سازی برخی از قوانین پولی را به منظور حمایت از اقتصاد این کشور در بحبوحه جنگ تعرفه‌ای داده اند.

صندوق بین المللی پول در گزارش بخش خارجی سالانه خود که به بررسی نرخ ارز و کسری و مازاد حساب جاری می‌پردازد، اعلام کرد که مازاد و کسری حساب جاری به طرز فزاینده‌ای در اقتصادی‌های پیشرفته به چشم می‌خورد.

پیش از این استیفن مانچینی وزیر خزانه داری آمریکا گفته بود در مورد کاهش ارزش یوآن نگران است و این وزارتخانه قصد دارد که با دقت عملکرد یوآن را بررسی کند تا به دستکاری شدن این ارز پی ببرد.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد مازاد حساب جاری چین در سال ۲۰۱۷ میلادی با کمی رشد معادل ۱.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بود و چین را در میان کشور‌های با تراز مازاد و در کنار آلمان، کره جنوبی، هلند، سوئد و سنگاپور قرار داد.

همچنین کشور‌های آمریکا، ترکیه، آرژانتن و بریتانیا دارای تراز کسری حساب جاری هستند که دولت‌های آن‌ها وام زیادی دریافت می‌کنند. بر همین اساس، صندوق بین المللی پول اعلام کرد ارزش دلار در سال گذشته میلادی در حدود ۸ تا ۱۶ درصد بیشتر از حد خود بود.

البته دونالد ترامپ؛ رییس جمهور آمریکا چند روز پیش سیاست افزایش نرخ بهره را توسط فدرال رزرو که باعث افزایش ارزش دلار می‌شود و به حاشیه رقابت پذیری آمریکا در صادرات آسیب وارد می‌کند، به باد انتقاد گرفت.
منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار