گوناگون

از ماجرای گوشت های آلوده تا واردات از قطب جنوب بدون اطلاع گمرک !

از ماجرای گوشت های آلوده تا واردات از قطب جنوب بدون اطلاع گمرک !

پارسینه: خرداد ماه سال 91 بود که زمزمه های ورود گوشت آلوده به داخل کشور بر سر زبان ها افتاد.ماجرا اما از...

پارسینه-گروه اقتصادی: خرداد ماه سال 91 بود که زمزمه های ورود گوشت آلوده به داخل کشور بر سر زبان ها افتاد.ماجرا اما از این قرار بود که همزمان با صادرات سالانه بیش از 350 هزار راس دام به کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس، واردات دام‌های پیر و مشکوک به بیماری از افغانستان، هند و پاکستان بر سر زبان‌ها افتاد .

در آن روزها با بروز و ظهور نشانه های بیماری خطرناک مشترک بین انسان و دام بنام تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در برخی از شهرهای کشورزنگ خطری برای مسئولان به صدا درآمد به‌طوری‌که برخی از نمایندگان منتخب مردم در مجلس نهم اخیرا درصحن علنی مجلس و در جریان بررسی مشکلات بخش کشاورزی با انتقاد از عملکرد مسئولان دولتی نسبت به واردات بی رویه گوشت به کشور صراحتا اعلام کردند که واردات گوشت از برخی کشورها مثل پاکستان به صورت کاملا غیر بهداشتی در کشور اتفاق می افتد و تحقیقات مرکز پژوهشها نشان می دهد یک عده خاص در واردات گوشت دست دارند.بعد از آن اما ماجرا گوشت ها ی آلوده اما دوباره مطرح شد و حتی معاون اول رئیس جمهور نیز به ماجرای گوشت اشاره کرد تا کار بالا بگیرد.

محمد رضا رحیمی با ابراز تاسف از وضعیت تغذیه بد مردم خبری مبنی بر اینکه مردم ایران سوسیس و کالباس‌هایی با لاشه گوشت‌های غیر قابل مصرف هند می‌خورند را مطرح کرد و پرسید: «آنهایی که در گمرک اجازه ورود این گوشت‌ها را می‌دهند، آیا انسان هستند؟» این در حالی بود که مسئول واردات به کشور دولت و وزارت صنعت است و معلوم نبود آقای معاون از چه کسانی این سوال را می پرسد؟

هر چند که خبر واردات گوشت های آلوده تکذیب شد اما حالا هنوز شوک خبری آلودگی گوشت‌های وارداتی فراموش نشده که خبری مبنی بر واردات گوشت گاو از منطقه قطب جنوب منتشر شده است.

طرح این مساله در حالی صورت گرفته که در سایت گمرک، آماری دراین‌باره وجود ندارد.
در این گزارش که توسط ایسنا منتشر شده آمده است: براساس آمار گمرک در سال گذشته 411هزار و 791دلار قطعات گوشت بی‌استخوان یخ‌زده از نوع گاو از منطقه آنتارکتیکا (قطب جنوب) وارد ایران شد.

این خبرگزاری مدعی شده که محموله گوشت وارداتی از قطب جنوب از طریق گمرک شهید رجایی ترخیص و وارد کشور شده است.

در عین حال سازمان دامپزشکی اعلام کرده: «این واردات مورد تایید و نظارت ناظران شرعی و بهداشتی سازمان دامپزشکی نیست.»

به گفته مدیرکل دفتر قرنطینه و امور بین‌الملل سازمان دامپزشکی «نظارت شرعی بر این واردات صورت نگرفته و در صورت ورود به بازار مورد تایید سازمان دامپزشکی نخواهد بود.»

اما انتشار این خبر و واکنش سازمان دامپزشکی در حالی رخ می‌دهد که گزارش آماری گمرک و همین‌طور اظهارنظر رییس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران، واردات گوشت گاو از منطقه قطب جنوب را رد می‌کند.

سایت گمرک در گزارش آماری ضمن ارایه مبادی واردات گوشت قرمز آمار کلی را در این‌باره منتشر کرده است. طبق گزارش گمرک واردات گوشت از کشورهای اتریش، استرالیا، امارات، ایرلند، برزیل، ترکیه، عمان، لهستان، مالزی، مغولستان و هلند صورت می‌گیرد و از قطب جنوب وارداتی در این‌باره انجام نمی‌شود. تا به این ترتیب وارادات گوشت از قطب جنوب در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

گفتنی است، واردات بی‌رویه برخی کالاها و در عین حال واردات از برخی کشورها و مناطق کم نام و نشان طی چند سال گذشته مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفته است.

قطب جنوب یا جنوبگان، جنوبی‌ترین قاره جهان محسوب می‌شود که مساحت آن به بیش از 14میلیون‌ کیلومترمربع می‌رسد. همچنین این منطقه براساس آمار سال 2011 بالغ بر 4هزارو490نفر جمعیت داشت. قطب جنوب سردترین، خشک‌ترین و بادخیزترین قاره جهان است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار