گوناگون

احتمال کاهش قیمت دلار به کمتر از ۸ هزار تومان

احتمال کاهش قیمت دلار به کمتر از ۸ هزار تومان

پارسینه: رئیس کمیسیون اقتصادی ضمن تاکید براینکه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه باید رویکرد ملی به بودجه داشته باشند، می گوید: روند کاهشی نرخ دلار در هفته و ماه آینده ادامه دارد.

محمدرضا پور ابراهیمی، با اشاره به این انتقاد که برخی نمایندگان نگاه منطقه‌ای به بودجه دارند، گفت: ما با محدودیت منابع رو به رو هستیم، به هر حال شرایط معمولی در کشور برای اختصاص بودجه‌ها به حوزه‌ها طرح‌های عمرانی نداریم بنابراین انتظار می‌رود این محدودیت در تصمیمات نمایندگان مدنظر مجلس باشد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: یکی از تصمیم‌هایی که باید مدنظر نمایندگان در جریان بررسی بودجه قرار گیرد، توزیع منابع بین پروژه‌های عمرانی بر اساس درصد پیشرفت است، به عبارتی درصد بالاتری از اعتبار به پروژه‌هایی داده شود که زودتر به بهره برداری می‌رسد تا خروجی آن مورد استفاده کشور باشد، این نگاه باید جایگزین مطرح کردن پروژه‌های جدید در لایحه بودجه سال ۹۸ شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه اگر این بهره برداری از پروژه‌ها با رویکرد ملی اتفاق بیافتد آثار آن برای منافع ملی خواهد بود، بیان داشت: عدم تعریف پروژه‌های جدید که می‌تواند برای کشوربه معنای پروژه‌های نیمه تمام محسوب شود، کمک بزرگی به شرایط اقتصادی است.

وی تاکید کرد:نمایندگان مجلس در صدد هستند مواردی که ضرورت انجام آن در یک منطقه در مقایسه با شاخص‌هایی که به عدالت نسبت به جای دیگر وجود ندارد در بودجه دیده نشود.

نگاه منطقه به بودجه آسیب زننده است
این نماینده مجلس با بیان اینکه اصرار به انجام پروژه‌ها با رویکرد منطقه‌ای آسیب زننده است، توضیح داد: این آسیب در واقع عدم تخصیص بهینه منابع در بحث بودجه عمومی و عمرانی کشور است، منابعی که باید به اولویت‌ها اختصاص پیدا کند، اولویت‌ها و ضرورت‌ها کنار گذاشته می‌شود و نگاه منطقه‌ای اعمال می‌شود این ادبیات منطقه‌ای باعث می‌شود تخصیص بهینه منابع را نداشته باشیم.

پورابراهیمی با اشاره به تلاش نمایندگان برای حضور در کمیسیون تلفیق بودجه سنواتی، اظهار داشت: اینکه هر نماینده علاقه‌مند است در کمیسیون تلفیق حضور پیدا کند، یک امر طبیعی است، اما نماینده‌ای که به هر دلیل علاقه مندی خود را اعلام می‌کند اگر در حوزه تخصیص کمیسیون مربوط به خود از توان لازم و از رویکرد ملی برخوردار باشد حضورش کمک می‌کند، هر کسی در کمیسیون تلفیق به نمایندگی از کمیسیون تخصصی خود حضور پیدا می‌کند، بعضی از کمیسیون‌ها نمایندگانش در اگر حوزه تخصصی با نگاه ملی ورود کند غنیمت است.

وی ادامه داد: با این حال اگر نماینده‌ای نگاه منطقه‌ای را به نگاه ملی ترجیح دهد کمیسیون تخصصی و کمیسیون تلفیق ضرر می‌کند، همانطور که در آیین نامه تصریح شده نمایندگانی که عضو کمیسیون تلفیق بودجه هستند حق ندارند برای منطقه خود تصمیم بگیرند و اقدام کنند، این ادبیات به جز ضرر برای کمیسیون، مجلس، منافع ملی ومنطقه‌ای خروجی ندارد.

این نماینده مجلس گفت: انتظار می‌رود کسانی که وارد کمیسیون تلفیق می‌شود افراد متخصص در حوزه کمیسیون خود بوده و نگاه ملی داشته باشند اگر این دو ویژگی را داشته باشند حتما به موفقیت کمیسیون، اجرا و تحقق اهداف بودجه در سال آینده منجر می‌شود.

پورابراهیمی با اشاره به این انتقاد که برخی نمایندگان در کمیسیون تلفیق به دنبال لابی گری برای منطقه خود هستند، بیان داشت: این مسائل را باید وارد مصادیق شد، اگر مواردی باشد که یک نماینده در تلفیق و از ظرفیت این کمیسیون برای منطقه خوداستفاده کرده که خلاف آیین نامه است و رئیس تلفیق انجام داده، باید این مصداق بیاید و درباره آن موضوع بحث کنیم اگر مصادیقی وجود دارد قابل پیگیری است و می‌توان گزارش کرد تا از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و مجموعه‌های دیگر بررسی شود.

احتمال افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بااشاره به افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها در سال آینده، گفت: برخی می‌گویند این افزایش برای حقوق‌های پایین قابل توجه نیست، باید گفت: این احتمال وجود دارد که در کمیسیون تلفیق بودجه موضوع افزایش پلکانی حقوق مطرح شود، به این نحو که متوسط افزایش حقوق ۲۰ درصد باشد افرادی که حقوق کمتری دارند درصد بیشتری از عدد میانگین و افرادی که حقوق بالاتری درصد کمتری افزایش حقوق داشته باشند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: اعمال درصد روش پلکانی بستگی به میزان مجموع عددی دارد که برای افزایش حقوق‌ها در نظر گرفته شده است، با توجه به این میزان و در نظر گرفتن حق کسانی که حقوق بالا می‌گیرند، درصد افزایش حقوق پلکانی بررسی و تصویب می‌شود.

روند کاهشی نرخ دلار ادامه دارد
پور ابراهیمی در ادامه گفتگو به وضعیت بازار ارز و تلاطم‌های هفته گذشته پرداحت و گفت: از ابتدای سال که تلاطم ارزی شروع شد اعلام کردیم این تلاطم‌ها و عدد و رقم‌هایی که اعلام می‌شود ارتباطی با واقعیت‌های اقتصادی ندارد یعنی باید نرخ ارز با مولفه‌های اقتصاد همخوانی داشته باشد.

وی ادامه داد: روز‌هایی در تابستان سال جاری پشت سر گذاشتیم که در بازار غیر رسمی نرخ ارز از ۱۵ هزار تومان تجاوز کرد، بعضی‌ها پیش بینی می‌کردند به نرخ دلار به عددی بالاتر از این می‌رسد، باید گفت که تلاطم‌های گذشته دو دلیل رخ می‌داد، عدم نظارت و مداخله بانک مرکزی بود همچنین ایجاد فضای روانی به تلاظم‌ها دامن می‌زد، عوامل خارجی از طریق فضای مجازی و بخشی از مسائل داخلی و تحلیل‌های اشتباه عامل برهم زدن فضای روانی در کشور بود.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه افزایش نرخ ارز در تابستان واقعیت‌ها و مولفه‌های اقتصاد منطبق نبود، بیان داشت: نرخ دلار باید کاهش پیدا کند که با تغییرات در بانک مرکزی، تغییر در سیاست‌های ارزی و مصوبات شورای هماهنگی اقتصادی فضای جدیدی در حوزه مدیریت ارز شکل گرفت تا بانک مرکزی بتواند به به موضوع ورود و با ابزار بازار پول و ارز فضا را کنترل کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجموع این اتفاق‌ها و اختیاراتی که شورا به بانک مرکزی داد به ثبات نسبی در بازار و شروع روند کاهشی نرخ ارز کمک کند، اعتقاد داریم میزان نرخ دلار در سال جاری باید حداکثر ۵۰ درصد بالاتر از نرخ ارز ترجیحی باشد که رسما اعلام می‌شود، این نظریه براساس مدل مابه التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی است.

پورابراهیمی تاکید کرد: پیش بینی ما این است که کاهش نرخ ارز در هفته‌های آینده ادامه دارد، البته تلاطم‌های اخیر به فضای اقتصادی کشور بستگی دارد از سوی دیگر در روز‌های پایانی سال میلادی مانند ایام ماه مبارک رمضان و عید نوروز که قیمت حالا‌ها افزایش پیدا می‌کند، شاهد افزایش تقاضای ارز به دلیل سفر و تسویه تجار هستیم که بر قیمت ارز تاثیر می‌گذارد.

نرخ دلار می‌تواند کمتر از ۸ هزار تومان باشد
وی با بیان اینکه با اختیاراتی که شورای عالی اقتصاد به بانک مرکزی داده است این بازار به خوبی مدیریت می‌شود، بیان داشت: مردم باید دقت کنند بازار ارز جایی برای سرمایه گذاری و سوداگری، ایجاد بازدهی نیست، این بازار صرفا برای فعالیت اقتصادی است و آن‌ها از ورود به بازار ارز باید اجتناب کنند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به کمک مردم و برنامه ریزی دولت بازار ارز ثابت و نرخ ارز به واقعیت نزدیک می‌شود، اظهار داشت: پیش بینی ما این است که در ماه آینده ثبات بهتری در سیاست‌ها ارزی کشور خواهیم داشت و نرخ ارز تقریبا ۵۰ درصد بالاتر از نرخ ارز ترجیحی و کمتراز ۸ هزار تومان می‌تواند باشد.
منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  من بچه که بودم حدود ۵ یا ۶ ساله مدام از مادرم میخواستم که برام املت درست کنه ، بهترین غذاها رو نمیخوردم و فقط میگفتم املت میخوام حتی تو مهمونی ها هم همه حواسشون جمع بود که املت برام درست کنن یه روز چشمتون روز بد نبینه دعوت خونه پدر بزرگ شدیم مادر بزرگم توی املت من پودر فلفل قرمز ریخت به محظ این که خوردم آتیش گرفتم و مثل فنر بالا پایین میپریدم تا سالها دیگه سمت املت نرفتم حالا شده حکایت مسئولین اینقدر قیمت دلار رو بالا بردن و بعد یهو پایین آوردن که مردم تنبیه بشن و دست از این معامله بردارند حتی تا سالها !!!!!![

 • رضا

  به نظر میرسد همه مسئولین از مردم سر درگم تر هستند،چون اگر بانک مرکزی و درنهایت دولت با افزایش و کاهش ارز ،اشتیاق برای دلالان ایجاد نکنند ،هیچکس بجز آنها که کارهای واجب دارند، دنبال خرید ارز نخواهند رفت و بازار آرامش خواهد دید،
  اماقیمت واقعی دلاربا یک محاسبه بسیار ساده ودقیق میتوان حساب کرد،که این مبلغ حدود۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ میباشد،که اگر تک نرخی شود،تمام نابسامانی وتولید و تورم در مملکت هم سرو سامان خواهد یافت.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار