گوناگون

آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی

آخرین وضعیت فاز ۱۱ پارس جنوبی

پارسینه: درپی خروج توتال از کنسرسیومی که برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تشکیل شده بود، طبق قرارداد توسعه، شرکت ملی چین (CNPC) جایگزین توتال شد و مدارک فنی را تحویل گرفت، اما آخرین اخبار حاکی از آن است که این شرکت هنوز کار خود را در فاز ۱۱ آغاز نکرده است.

یکی از دستاوردهای برجام و معرفی قراردادهای جدید نفتی، امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی توتال با سهم ۵۰.۱، شرکت چینی CNPC با سهم ۳۰ درصد و شرکت ایران پتروپارس با سهم ۱۹.۹ درصد بود. این کنسرسیوم بعد از امضای قرارداد، کار خود را آغاز کرد و طی زمانی که توتال در ایران فعالیت می کرد، اولین جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط شرکت‌های ایرانی ساخته شد.

در ادامه، کار توتال در فاز ۱۱ طبق زمان‌بندی پیش رفت، مناقصه برگزار شد و این شرکت فرانسوی ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ هزینه کرد؛ اما با خروج ترامپ از برجام، فعالیت توتال در پارس جنوبی متوقف شد و هرچند مدیرعامل این شرکت از مذاکره با ترامپ برای ادامه فعالیت در ایران خبر داد و زنگنه - وزیر نفت - هم به توتال فرصت ۹۰ روزه داد، اما این غول نفتی فرانسوی سرنوشتی جز خروج از فاز ۱۱ نداشت.

از همان زمان که زمزمه‌های خروج توتال به گوش رسید، مسئولان نفتی اعلام کردند درصورتی که توتال از قرارداد خارج شود، طبق مفاد شرکت چینی جایگزین آن خواهد شد. شرکتی که به گفته غلام‌رضا منوچهری - معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت - مشکلی در تامین سرمایه طرح ندارد. طبق اعلام مسوولان وزارت نفت، این شرکت چینی در زمینه تکنولوژی توانایی لازم برای بهره‌برداری از فاز ۱۱ را دارد و فقط ممکن است در زمینه به‌کارگیری سیستم تقویت فشار که قرار بود توسط توتال صورت گیرد و الگوی سایر فازهای پارس جنوبی شود، دچار مشکل شود. البته تا رسیدن به این مرحله هنوز زمان زیادی باقی مانده است.

وزیر نفت در اواخر مردادماه اعلام کرد که توتال به‌صورت رسمی قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ترک کرده است و علی کاردر - مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران - در آخرین گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره خروج توتال از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و جایگزینی CNPC با توتال توضیح داد که این دو شرکت با یکدیگر جلسات فنی برگزار کردند و توتال اسناد فنی و مناقصه ها را به شرکت CNPC واگذار کرد. این شرکت چینی نیز اعلام کرد که باید اسناد را یک بار دیگر بررسی کند، زیرا توتال اسناد را طبق تکنولوژی، ابزار و توانمندی خودش بررسی کرده بود. بر همین اساس به شرکت CNPC فرصت داده شد که اسناد و مدارک را بررسی کند.

در این راستا در جدیدترین اظهار نظرها درباره آخرین وضعیت فعالیت این شرکت چینی، امیرحسین زمانی‌نیا - معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل - در پاسخ به سوال ایسنا درباره فعالیت CNPC در فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: CNPC هنوز کار خود را در فاز ۱۱ پارس جنوبی آغاز نکرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار