گوناگون

نسخه دولت برای مقابله با تحریم‌های ترامپ و دوستانش

نسخه دولت برای مقابله با تحریم‌های ترامپ و دوستانش

پارسینه: معاون اول رئیس جمهور گفت: کشور با فشار‌ها و تحریم‌های جدیدی مواجه خواهد شد و موانعی نیز در صادرات و واردات کشور بروز می‌کند.

نسخه دولت برای مقابله با تحریم‌های ترامپ و دوستانش

به گزارش پارسینه ، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه کشور در شرایط جدیدی قرار گرفته و بروز مسائلی قابل پیش بینی است، اظهار داشت: به رغم همه محدودیت‌های قابل پیش بینی، اما کشور دارای ظرفیت‌های فراوانی است که با تنظیم ساز و کار‌های لازم می‌توانیم با تحریم‌ها مقابله کنیم و با تدابیر و اتخاذ تصمیمات ویژه و مناسب در جهت کاهش آثار تحریم‌ها بر کشور حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بودجه دولت با محدودیت‌هایی برای اداره کشور مواجه خواهد بود، بر ضرورت اولویت بندی برای هزینه کرد منابع مالی تاکید کرد و گفت: در شرایط جدید، برای اجرای طرح‌ها باید اولویت گذاری شود و در روند اجرای برخی طرح‌ها نیز تسریع گردد.

جهانگیری ادامه داد: برای مدیریت شرایط جدید کشور لازم است اقتصاد مقاومتی مبنای عمل و کار همه دستگاه‌ها باشد و به عبارت دیگر، اکنون که قرار است تحریم‌ها بر کشور فشار وارد کند، باید با استفاده از ظرفیت اقتصاد مقاومتی به دنبال راهکار‌هایی برای اداره مطلوب کشور در شرایط جدید باشیم تا آسیب‌های قابل پیش بینی بر اقتصاد کشور به کمترین میزان ممکن کاهش پیدا کند.

معاون اول رئیس جمهور از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست دستور کار جلسات آینده ستاد را با این رویکرد تدوین کنند که برای شرایط جدید پیش روی کشور چه تصمیماتی باید اتخاذ شود و چه اقداماتی صورت گیرد تا توان کشور برای مقابله با تحریم‌ها بالا رود و جریان اشتغال، تولید و اجرای طرح‌های اصلی و اولویت دار کشور به شکل مناسب ادامه پیدا کند.

وی با یادآوری اینکه پس از دوره‌ای طولانی سرمایه گذاری در کشور روندی مثبت دارد، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم که این روند مثبت با مشکل مواجه شود و باید راهکار‌هایی برای اینکه جریان سرمایه گذاری در کشور مثبت باشد بیندیشیم و در این مسیر از توانمندی نهاد‌های عمومی غیردولتی استفاده بیشتری کنیم و در انتخاب طرح‌ها نیز طرح‌هایی را در اولویت قرار دهیم که بیشتر به منابع ریالی وابستگی دارند.

جهانگیری با بیان اینکه هدف اصلی اقتصاد مقاومتی، مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی است، خاطرنشان کرد: از ابتدا همواره بر این موضوع تاکید شده است که اقتصاد مقاومتی مختص دوران تحریم‌ها نیست و در دوران پس از لغو تحریم‌ها نیز دولت تمرکزی جدی بر اقتصاد مقاومتی داشت.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: البته تاکنون سیاست‌ها و برنامه‌هایی که در چارچوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تدوین شده، سیاست‌هایی بوده است که مربوط به دوران پس از تحریم‌ها بود، اما امروز که امریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال اعمال تحریم‌ها و فشار‌های جدید بر کشورمان هستند، باید با استفاده از تمام ظرفیت‌های کشور از جمله نهاد‌های عمومی غیردولتی، سیاست‌ها و برنامه‌هایی برای عبور از چالش‌های فعلی تدوین کنیم.

وی همچنین با اشاره به برخی گزارش‌ها در خصوص وضع نامناسب آب شرب شهر‌های آبادان، خرمشهر و اصفهان بر ضرورت تمرکز برای حل مشکل آب شرب این شهر‌ها تاکید کرد و ضمن اطمینان به مردم آبادان برای حل مشکل آب شرب در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از وزیر نیرو، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا خواست تمرکزی ویژه بر این موضوع داشته باشند و حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر را به عنوان یک اولویت ویژه در دستور کار خود قرار دهند و با سرعت آب شرب با کیفیت مناسب به مردم این مناطق برسانند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در این جلسه از بررسی و مطالعه شرایط جدید کشور توسط کارشناسان این سازمان خبر داد و گفت: منابع مالی کشور برای بدبینانه‌ترین شرایط موجود مورد مطالعه قرار گرفته و برنامه ریزی‌های دقیقی برای اولویت بندی منابع مالی انجام شده است تا آسیب‌ها و اثرگذاری تحریم‌ها بر کشور به حداقل ممکن کاهش یابد.

در این جلسه که نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی؛ وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ کشور؛ نفت؛ صنعت، معدن و تجارت؛ دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح؛ تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ نیرو و راه و شهرسازی؛ رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور؛ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند راهکار‌های کاهش اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه ستاد این موضوع را به طور ویژه در دستور کار جلسات آینده قرار دهد.

در ادامه این جلسه گزارشی از وضع منابع آبی کشور در سال آبی ۹۶ ـ. ۹۷ ارائه شد و نماینده سازمان برنامه و بودجه به تشریح اقدامات صورت گرفته و در حال اجرا در سال ۹۷ برای گذر از بحران منابع آبی کشور پرداخت و سپس سیاست‌های بلندمدت پیشنهادی برای گذر از وضع نامساعد منابع آب کشور را توضیح داد.

در این جلسه همچنین پس از بحث و بررسی وضع آب شرب شهر‌های آبادان و خرمشهر و پس از تاکید معاون اول رئیس جمهور بر سرعت بخشیدن به روند حل این چالش قرار شد جلسه‌ای با حضور وزیر نیرو، رئیس سازمان برنامه و بودجه و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در این خصوص برگزار شود و برنامه ریزی‌های لازم برای حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر انجام و تدابیری اتخاذ شود تا مشکل مردم این مناطق به سرعت حل و فصل گردد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  راهکار دولت برای همه مشکلات اقتصادی غارت جیب مردم است !

 • ناشناس

  ادم وقتی عکس این جلسات را می بیند غصه اش میگیره که این همه دکتر و مدیر نشستن اونجا چکار می کنند که آخرش دلار میشه 7000 تومان و سکه دو و نیم میلیون تومان.به خدا چند تا بقال بیسواد را بفرستند تو این جلسات خروجی شان از اینا بهتره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار