گوناگون

چه تعداد تحصیلکرده ایرانی بیکارند؟

پارسینه: آمارهای غیررسمی مورد تایید کارشناسان و برخی از مسوولان بالاخص بهارستانیها حکایت از وجود ۶ میلیون بیکار در کشور دارد که با احتساب اظهارات معاون وزیر کار مبنی بر اینکه ۸۰ درصد این تعداد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند باید اینگونه متصور شد که در حال حاضر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحصیلکرده کشور در بیکاری مطلق به سر می‌برند.

تحریریه پارسینه : آمارهای غیررسمی مورد تایید کارشناسان و برخی از مسوولان بالاخص بهارستانیها حکایت از وجود ۶ میلیون بیکار در کشور دارد که با احتساب اظهارات معاون وزیر کار مبنی بر اینکه ۸۰ درصد این تعداد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل میدهند باید اینگونه متصور شد که در حال حاضر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحصیلکرده کشور در بیکاری مطلق به سر می‌برند.


چراکه براساس نحوه محاسبات سازمان آمار اگر هر فرد هفته ای تنها یک ساعت فعال باشد شاغل محسوب می‌شود بنابراین به نظر میرسد تعداد مذکور کاملا بیکار هستند و حتی امکان فعالیت دو ساعته در هفته را نیز نداشته اند.

برهمین اساس معاون وزیر تعاون معتقد است در شرایطی که ظرفیت اشتغال بخش تعاون چهار برابر صنایع است و ۸۰ درصد جویندگان کار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهد، باید از ظرفیت تعاونی‌ها برای ایجاد اشتغال به ویژه اشتغال پایدار استفاده کرد.

به گفته سیدحمید کلانتری، یکی از راه‌های ایجاد اشتغال در کشور تمرکز بر توانمندسازی آحاد جامعه و مشارکت مردم در فعالیتهای اقتصادی است و بهترین ابزار تقویت حضور مردم، تعاونی‌ها هستند.

بنابراظهارات او، هزینه ایجاد شغل برای هر نفر در بخش تعاون یک چهارم هزینه ایجاد شغل در صنایع بزرگ است، به همین دلیل توانمندسازی مردم از طریق تشکل‌های تعاونی موجب افزایش تولید و اشتغال می‌شود.

به اعتقاد کلانتری، سیاست دولت در سالهای گذشته به سمت پایداری مشاغل و حفظ اشتغال موجود بوده و تلاش کرده در بخش تعاون با توانمندسازی بنگاههای تعاونی فرصتهای شغلی زیادی ایجاد کند.

به گفته وی توسعه پایدار موجب کاهش فقر و افزایش تولید و اشتغال می‌شود و این امر در قالب ساماندهی و مشارکت مردم در عرصه‌های اقتصادی اتفاق می‌افتد. چرا که واحدهای تعاونی‌ برای رقابت با واحدهای بزرگتر سرمایه‌های خود را با یکدیگر تجمیع می‌کنند لذا دولت باید در جهت تقویت تعاونی‌ها گام بردارد و از پتانسیل بنگاه‌های تعاونی در مردمی کردن اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار استفاده کند.

این درحالی است که دولت چاره کار را در اجرای طرحی به نام کارورزی دیده که از ابتدای تیرماه اجرای آن کلید خورده که براساس ان فارغ التحصیلان به واحدهای تولیدی معرفی خواهند شد و ماهانه ۳۱۰ هزار تومان نیز حقوق خواهند گرفت!

در نهایت نیز اگر کارفرما از عملکرد فارغ التحصیل مذکور راضی باشد میتواند اقدام به استخدام وی کند که البته تشویق دولت برای کارفرما پرداخت نکردن دو سال حق کارفرما به بیمه است.

این طرح هنوز هم مخالفان خود را دارد اما با اینحال مسوولان وزارت کار به شدت معتقد به نتیجه مثبت آن در کاهش ۶میلیون بیکار کشور است.با اینحال دولت در قالب طرح کارورزی پیش بینی کرده تا سالانه ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل جویای کار شاغل شوند.

براساس این گزارش، طبق این طرح، کارفرمایان مختار خواهند بود که هیچ حقوق یا دستمزدی را بابت شش ماه دوره کارورزی به افراد پرداخت نکنند و در آینده در صورت جذب آنان، از معافیت بیمه‌ای برخوردار خواهند شد.

همانطور که مشهود است، این طرح بیشتر به نفع کارفرمایان بوده و هدف آن، سرگرم کردن تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به امور کارورزی است تا درنهایت این افراد در جمعیت شاغل کشور محاسبه شوند.

یکی دیگر از ایرادات مهم طرح کارورزی دولت، عدم توجه به قانون کار و حقوق بنیادین کارگران است، به طوری که با وجود انجام کار در بنگاه‌ها تحت عناوین مختلف همچون کارورزی، رابطه کارگری و کارفرمایی برقرار نبوده و حق بیمه‌ای در این مدت به این کارورزان تعلق نخواهد گرفت.

براساس اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فارغ التحصیلانی که در سامانه کارورزی ثبت نام کرده باشند بر اساس اولویت در صورت احراز صلاحیت، برای اشتغال به کارفرمایان و واحدهای تولیدی معرفی می شوند که تاکنون ۲۰۰ هزار نفر در سامانه کارورزی ثبت نام کرده‌اند.

به اذعان او، بر اساس این طرح به کارورزان در دروه مدت کارورزی یک سوم حداقل حقوق معادل حدود ۳۱۰ هزار تومان از طرف دولت در ماه به عنوان دستمزد پرداخت خواهد شد.

بر اساس طرح کارورزی در صورت جذب افراد توسط صاحبان مشاغل، کارفرمایان تا دو سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما معاف خواهند بود.

با اینحال این طرح نیز ایرادات بزرگی دارد که از نظر کارشناسان نتیجه مثبتی برای حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان نخواهد داشت. بنابراین باید منتظر بود و دید دولت برای کاهش نرخ بیکاری در کشور چه سیاست دیگری را قراراست اجرایی کند؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار