گوناگون

روش جدید پرداخت حقوق کارگران در راه است

پارسینه: گلایه های کارگری طی سالهای گذشته آنچنان رو به افزایش بوده که کمتر می‌توان دغدغه اصلی فعالان این صنف را مطرح کرد.

تحریریه پارسینه: گلایه های کارگری طی سالهای گذشته آنچنان رو به افزایش بوده که کمتر می‌توان دغدغه اصلی فعالان این صنف را مطرح کرد. اما یک چیز مشخص است اکثر کارگران از تعیین حداقل دستمزد توسط دولت در هر سال گلایه دارند و معتقدند به تناوب وضعیت اقتصادی کشور این رقم ها افزایش نیافته است.

در حال حاضر کارگران در اغلب شهرهای کشور بالاخص شهرهای بزرگ به شغل دوم روی آورده اند تا شاید کمبودهای مالی خود و خانواده هایشان را اینگونه مرتفع کنند اما همین مساله نیز این روزها به یک معضل اجتماعی بدل شده است. از عدم حضور عاطفی پدران در جمع خانواده و ضررهای ناشی از آن گرفته تا اشغال فضای کاری جوانان توسط کارگران کارکشته!

اما دراین بین خبرهای خوب در راه است. دستور کار جدید شورای عالی کار نوید روزهای خوش را میدهد که البته باید دید ا چه اندازه محقق خواهد شد. آنطور که شورای عالی کار تصمیم گرفته حداقل دستمزد قراراست به صورت منطقه ای محاسبه و تعیین گذاری شود.

بارها بسیاری از کارگران فعال در شهرهای بزرگ و گران تاکید کرده اند که خرج و مخارج در شرهایی چون تهران به نسبت کارگری که در شهری کوچک کارمیکند متفاوت است. این اظهارات به واقعیت بسیار نزدیک است.

چراکه یک کارگر در تهران ناچار به پرداخت حداقل ماهانه ۵۰۰ هزار تومان کرایه است و در عین حال امکان خرید مسکن به دلیل گرانی بیش از حد آن را ندارد. اما در مناطق کوچک خرید خانه و حتی اجاره آن با مبالغی ناچیز است. بنابراین تنها این مثال برای تایید چنین تصمیمی کفایت میکند. البته این طرح هنوز در مرحله مقدماتی و تحقیقی است اما همینکه دولتمردان به این نتیجه رسیده اند نشان از برداشته شدن قدم های بلندی در بهبود وضعیت کارگری حداقل در مناطق شهری است.

براساس این طرح تعیین حداقل مزد منطقه‌ای دارای معیارهای مختلفی همچون محیط زیست، موقعیت جغرافیایی، تفاوت های فرهنگی - اجتماعی و ... است که در حوزه روابط کار نقش بسیار تعیین کننده ای دارد.

آنطور که اعضای شورای عالی کار تاکید کرده اند پیرامون تعیین مزد منطقه ای باید ملاحظات منطقه مدنظر قرار گیرد و نمی توان برای تمامی مناطق یک نسخه واحد در نظر گرفت.
بنابراین در جلسه آخر شورای عالی کار مقرر شد که پیرامون تعیین حداقل دستمزد منطقه ای، بررسی بیشتری به ویژه به صورت میدانی صورت بگیرد و در در جلسات آتی مطرح و بررسی شود.

این درحالی است که به هرحال شورای عالی کار باید هر چه زودتر به فکر بهبود وضعیت کارگری در کشور باشد چراکه مشکلات مالی این قشر از جامعه از نگاه احتماعی و فرهنگی نیز خطراتی را برای جامعه دارد که باید هر چه زودتر در جهت رفع آنان اقدام کرد.

به گفته یک فعال کارگری شرایط زندگی کارگران به قدری سخت شده که ناچارند شغل دومی برای خود پیدا کنند ولی با این کار هم دچار آسیب‌های روحی و جسمی می‌شوند و هم فرصتهای شغلی جوانان جویای کار را اشغال می‌کنند.

براساس اظهارات رحمت اله پورموسی کارگران باید تنها یک شغل داشته باشند اما وقتی چرخ زندگی نمی‌چرخد و نگران کرایه سر برج و هزینه‌های درمان و دارو هستند اخرین امیدشان به شغل دوم است و مجبورند سر کار دوم و سوم بروند و ساعتهای طولانی از خانواده دور باشند.
وی افزود: امروز بسیاری از خانوارهای کارگری قادر به امرار معاش نیستند و حقوق کارگری کفاف تامین هزینه‌هایشان را نمی‌دهد متاسفانه مزایای جانبی کارگران هم افزایش داده نمی‌شود که دلگرم شوند و بخشی از هزینه‌های اقلام خوراکی را تامین کنند.

بنابراین در چنین شرایطی شورای عالی کار هر چه زودتر باید به فکر راهکاری برای حل مشکلات کارگری باشد که قطعا تعیین حداقل دستمزد براساس منطقه ای می‌تواند یکی از بهترین راهکارهای اجرایی تلقی شود.ارسال نظر

 • محمدتبريزي

  كدام خبر خوش؟ حقوق كارگر اداره اي تو تهران و ساير كلانشهرها با كارگر معدني كه سيصد متر زير زمين با آنهمه مشكلات كار مي كند برابر است؟

 • خسته

  واقعا این طرح عالی است البته اگر اجرا شوند

 • صالح

  خب پس از فردا باید موج جدیدی از مهاجرت از از شهرهای کوچک و روستاها به سمت شهرهای بزرگ باشیم... این راه حل نیست...

 • فردا

  این طرح فاجعه است فقط باعث مهاجرت از شهرستان به مراکز استان وکلان شهرها خواهد شد وباعث نابسامانی بازار کار می شود
  اشتباه پشت اشتباه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار