گوناگون

آتش بس در غزه دوباره در قاب رویا؛

هشدار حماس درباره آخرین فرصت اسرائیل برای آزادی اُسرا

هشدار حماس درباره آخرین فرصت اسرائیل برای آزادی اُسرا

دانشجویان آمریکا و دیگر معترضان، از دانشگاه‌ها خواسته‌اند تا روابط مالی خود را با اسرائیل قطع کنند و برای آتش‌بس در جنگ غزه تلاش کنند.اسرائیل می‌گوید که طرح پیشنهادی آتش‌بس با پیشنهادی که قبلا پذیرفته بود متفاوت است و به شکل فعلی آن قابل قبول نیست.

تحریریه پارسینه| چهار منبع آگاه به رویترز گفتند دولت بایدن ضرب‌الاجل چهارشنبه را برای گزارش به کنگره درباره نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه در غزه از دست می‌دهد.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه آمریکا قرار بود تا هشتم ماه مه (۱۹ اردیبهشت) به کنگره گزارش دهد که آیا تضمین‌های معتبری مبنی بر اینکه استفاده اسرائیل از تسلیحات آمریکایی ناقض قوانین ایالات متحده یا قوانین بین‌المللی نیست، وجود دارد یا خیر.

از سوی دیگر اسرائیل می‌گوید که طرح پیشنهادی آتش‌بس با پیشنهادی که قبلا پذیرفته بود متفاوت است و به شکل فعلی آن قابل قبول نیست. جزئیات دقیق این پیشنهاد بطور عمومی منتشر نشده است، اما یک مقام اسرائیلی آگاه به جزئیات آن گفت که اسرائیل با پیشنهاد آتش‌بس «دائمی» مخالف است و گفته است که سربازان زن در این روند خیلی دیر آزاد خواهند شد. او گفت تحویل اجساد- به جای آزادی اسرا- غیر قابل قبول است.

همچنین یکی از مقامات ارشد حماس می گوید که مذاکرات در قاهره «آخرین فرصت» اسرائیل برای آزادی اسراخواهد بود. در شرق رفح، اسرائیل حدود ۱۰۰ هزار نفر را به سمت «مناطق بشردوستانه» هدایت می‌کند تا بتواند به عملیات خود علیه حماس ادامه دهد.

سازمان ملل خواستار بازگشایی گذرگاه های رفح و کرم شالوم در جنوب غزه- که هر دو برای ارسال کمک های بشردوستانه حیاتی هستند- شده است. کرم شالوم از زمان حمله موشکی حماس در صبح یکشنبه و سه‌شنبه بسته شده است.

اما  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشستی خبری مدعی شد به نظر می‌رسید حماس در اطلاعیه‌های عمومی‌اش پیشنهاد آتش‌بس را قبول کرده، اما در واقع این کار را نکرد.

سخنان متیو میلر در حالی مطرح شد که یک منبع آگاه به رویترز گفت ویلیام برنز، رییس سازمان سیا، قصد دارد چهارشنبه برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقام‌ها به سرزمینهای اشغالی سفر کند.

میلر با اشاره به حضور رییس سازمان سیا برای پیگیری مذاکرات به همراه هیات‌هایی از اسرائیل، مصر و قطر افزود رهبران حماس به پیشنهاد آتش‌بس «با اصلاحات یا پیشنهادات متقابل پاسخ دادند و ما اکنون در حال بررسی جزئیات آن هستیم.»

مقام ارشد صلیب سرخ: نقش گذرگاه رفح در کمک‌رسانی به غزه حیاتی است. جاگان چاپاگان، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، نقش گذرگاه رفح را در انتقال کمک‌های ضروری به نوار غزه «حیاتی» خواند.

او در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت هرگونه اختلال در فعالیت این گذرگاه می‌تواند جان افراد زیادی را به خطر بیاندازد. چاپاگان همچنین نسبت به افزایش درگیری‌ها در رفح عمیقا ابراز نگرانی کرد.

و در پایان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته هشدار داد که تهدید یهودی‌ستیزی در ایالات متحده و از جمله در دانشگاه‌های این کشور در حال گسترش است، هشداری که در بحوحه اختلاف میان دموکرات‌ها بر سر حمایت کاخ سفید از تهاجم صهیونیستها به نوار غزه و رویگردانی شماری از رای‌دهندگان جوان از بایدن بیان شده.

بایدن طی نطقی در بزرگداشت  یهودیانی که در هولوکاست کشته شدند به بحث امروز جامعه آمریکا درباره امنیت یهودی‌ها، صهیونیسم، آزادی و حمایت از اسرائیل پرداخت.

این نطق در مراسم سالانه موزه یادبود هولوکاست در واشینگتن ایراد شد که جو بایدن در جریان آن هشدار داد که مبادا واقعیت کشتار  یهودیان در طول جنگ جهانی دوم فراموش شود.

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار