گوناگون

آغار واکسیناسیون کشوری پنوموکوک و روتاویروس از بهمن ماه

آغار واکسیناسیون کشوری پنوموکوک و روتاویروس از بهمن ماه

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشتاعلام کرد که واکسن های روتاویروس و پنوموکوک از بهمن به برنامه ایمن سازی کشور افزوده می‌شود.

ایرنا نوشت: دکتر سید محسن زهرایی با بیان اینکه واکسن روتاویروس که از اسهال های شایع در کودکان پیشگیری می کند در سه نوبت و ۲، ۴ و ۶ ماهگی قابل تزریق است، افزود: واکسن روتاویروس به صورت خوراکی مصرف می شود.

وی با اشاره به فرم تزریقی واکسن پنوموکوک، یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی، این واکسن نیز در سنین ۲، ۴ و ۱۲ ماهگی برای نوزادان قابل تزریق است. در حال حاضر شبکه بهداشت کشور آماده ورود این واکسن هاست تا پس از فراهم شدن شرایط، این دو واکسن نیز به گروه هدف تزریق شود.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از تلاش های مجموعه های واکسن ساز دانش بنیان داخلی برای ساخت این دو واکسن خبر داد و گفت: امیدواریم وقتی تولید داخلی این دو واکسن به نتیجه رسید و مطالعات کنترل کیفی توسط سازمان غذا و دارو بررسی و تاییدیه و مجور مصرف توسط این مجموعه ها دریافت شد، بتوانیم از تولیدات داخلی در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل زمان بر بودن این پروسه، واکسیناسیون با واکسن های وارداتی انجام و پس از تایید واکسن های داخلی، این کار با تولیدات داخلی انجام می شود.

این مسئول در وزارت بهداشت، از واکسیناسیون به عنوان موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای حفاظت از سلامت کودکان یاد کرد و گفت: واکسیناسیون سالانه در جهان از مرگ دو و نیم میلیون کودک پیشگیری می کند که نشان دهنده اثربخشی بسیار بالای واکسن هاست.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به تولید و تنوع واکسن های جدید همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن های بیشتری علیه تعداد بیشتری از بیمارها در دسترس ما قرار دارد.

زهرایی خاطرنشان کرد: برنامه ایمن سازی کشورها برخلاف ۴۰ سال پیش که ۶ بیماری مانند سل، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، فلج اطفال و سرخک را پوشش می داد، توسعه یافته است.

وی برنامه ایمن سازی کشوری در ایران را بسیار قوی دانست و افزود: این برنامه با جلب مشارکت عمومی و فرهنگسازی مناسب در خانواده ها و همچنین حمایت حاکمیت، جایگاه ویژه ای دارد. در حال حاضر پوشش واکسیناسیون در کشورمان در حد مطلوبی قرار دارد.

وی ادامه داد: برنامه توسعه ایمن سازی در کشور از سالهای ۶۲ و ۶۳ در کشورمان آغاز شد در حالی که در سالهای قبل از آن، برنامه واکسیناسیون به صورت پراکنده در سیستم بهداری سابق جریان داشت اما با برنامه ریزی وسیع و ایجاد شبکه بهداشت از سال ۶۳، برنامه توسعه ایمن سازی با هدف ارائه یکسان واکسن در سراسر کشور شکل گرفت.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال ۶۳ پوشش واکسیناسیون در کودکان گروه هدف به طور متوسط حدود ۳۵ درصد بود، افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در کمتر از ۷ سال و در سال ۱۳۷۰ به پوشش بسیار مناسب حدود ۹۵ درصدی رسید و سالهای سال است که پوشش واکسیناسیون در کشورمان در حد ۹۸ تا ۹۹ درصد گروه هدف در کودکان است.

به گفته زهرایی، پوشش بالای واکسیناسیون کودکان کشورمان در منطقه جز برترین ها و در دنیا نیز در مقایسه با کشورهای صنعتی و توسعه یافته، ایران پوشش واکسیناسیون کامل تر و جامع تری دارد.

وی به دستاوردهای واکسیناسیون کشوری برای سلامت کودکان و جامعه اشاره و عنوان کرد: با واکسیناسیون توانستیم بیماری فلج اطفال را از کشورمان پاک کنیم؛ به گونه‌ای که آخرین مورد فلج اطفال در کشورمان مربوط به یکی از ابتباع بیگانه در سال ۱۳۷۹ بوده و بعد از آن با وجود اینکه این بیماری در مرزهای خارجی وجود دارد، هیچ موردی از فلج اطفال در طول سالهای گذشته در کشور نداشته‌ایم.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با پوشش مناسب واکسیناسیون، بیماری سرخک در مرحله حذف قرار گرفته و جزو سه کشور اول منطقه هستیم که در سال ۱۳۹۸ تاییدیه حذف سرخک و سرخجه به ایران اعطا شد.

زهرایی ادامه داد: همچنین در سالهای اخیر، شیوع حاملین مزمن هپاتیت ب از ۳.۵ درصد جامعه به کمتر از یک درصد رسیده و روند کاهشی هپاتیت ب همچنان در کشور ادامه خواهد داشت.

زهرایی با اشاره به تکلیف وزارت بهداشت در برنامه توسعه برای ارتقای واکسیناسیون کشوری همتراز با کشورهای توسعه یافته، از به ثمر نشستن تلاش ها برای ورود دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک به برنامه ایمن سازی کشوری خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳۸ کشور دنیا از این دو واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری خود استفاده می کنند و با اضافه شدن این دو واکسن، جهش بزرگی در برنامه واکسیناسیون خواهیم داشت که منافع بسیاری برای سلامت کودکان به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: واکسن روتاویروس بر اساس پیش بینی ها می تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت های شدید پنوموکوکی پیشگیری و مصرف آنتی بیوتیک و در نتیجه مقاومت آنتی بیوتیکی را کمتر کند.

وی ابراز امیدواری کرد: واکسیناسیون این دو واکسن جدید احتمالا از یک استان آغاز شود و با تامین واکسن در هفته های بعد در سراسر کشور، انجام شود.

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار