گوناگون

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

پارسینه: چای یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است که علیرغم محبوبیت آن، تفاله های چای مانده چه سیاه و چه سبز، نیز حتی دارای کاربردهای موثری در زندگی هایمان می باشد.

کاربرد حیرت انگیز چای مانده و کهنه دم

حتما برای شما هم پیش آمده است که مقدار زیادی چای دم کرده اید و همه ی آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می کنید که چطور میتوان مانع از هدر رفتن چای مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای مانده و بی مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.

کمپوست

می توانید از برگ چای مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید زیرا برگ های چای مرطوب باقی مانده روی سطح به راحتی کپک می زنند.

کود

از چای مانده به جای کود استفاده کنید. می توانید برگ های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه ی کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه ی چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده نمایید.

کود با چای مانده

آب دادن گیاهان خانگی

می توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری نمایید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی می باشد و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.

تمیز کردن سطوح چوبی

برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای مانده استفاده کنید. چای را حدود 30 دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از 500 میلی لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

ماسک چشم

می توانید از برگهای چای مانده سبز و سفید مانده برای شادابی چشمهای خسته استفاده کنید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم ها کمک کند. میتوانید از چای استفاده شده استفاده کنید یا اینکه کیسه های چای ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آنها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و 5-10 دقیقه نگه دارید.

برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.

چای مانده برای چشم

خوشبو کننده کمد لباس

از ترکیب برگهای خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید. چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگهای چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آنها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.

چای مانده خوشبو کننده کمد لباس

ماسک صورت

شما می توانید از چای مانده تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید. یا اگر چای سبزی که تهیه کرده اید، را ننوشیده اید و باقی مانده تا وقتی که سرد نشده درون کاسه ای بریزید وسپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه ی پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می شود، در نتیجه بخارها در اطراف صورت شما حرکت می کنند.

تسکین آفتاب سوختگی

همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم ، اما گاهی اوقات این اتفاق می افتد! چای مانده می تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند کافیست از یک چای کیسه ی استفاده شده یا چای دم کرده و مانده استفاده کنید.

چای مانده برای آفتاب سوختگی

درمان جوش و گزش حشرات

کیسه های چای مانده می توانند تسکین دهنده جوش های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه ای استفاده و خنک شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش کمک کند.

آبکشی مو

می توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم کرده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می شود موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.

روشن کردن آتش

می توانید از کیسه های چای مانده و خشک شده برای روشن کردن آتش استفاده کنید! آب کیسه های چای را فشرده و اجازه دهید کاملا خشک شود، در مرحله بعد کیسه های چای خشک شده را در موم ذوب شده فرو کنید (مانند موم شمع سویا). کیسه های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید پس از سفت شدن موم، آنها آماده استفاده هستند.

روشن کردن آتش باچای

کاهش تیرگی زیر چشم

چای مانده کیسه ای استفاده شده می تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند. آنها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند ، سپس کیسه ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید.کافئین موجود رگ های خونی اطراف چشم را منقبض می کند تا ظاهری شاداب تر داشته باشید.

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

در ادامه با فواید دیگر چایی که مانده نیست آشنا شوید:

خوشبو کننده کفش

از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگهای خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت 24 ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آنها را خارج کنید.

چای برای رفع بوی کفش

خوشبو کننده یخچال

برای خنثی سازی بوی یخچال می توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آنها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.

رفع بوی فر

بعد استفاده از فر، برگهای چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.

چای مانده برای تمیزکردن فر

تمیز کردن پنجره ها

چای سیاه به درخشش پنجره ها کمک می کند! در هر لیتر آب حدود 3 گرم برگ چای سیاه تازه یا 10 گرم استفاده شده بریزید و بعد از 20 دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود سپس پارچه تمیزی را در آن خیس و آب آن را بگیرید و پنجره ها را تمیز کنید.

رنگ کردن لباس

می توانید پیراهن های نخی ، ابریشمی یا کتان ، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر 200 میلی لیتر آب حداقل 3-5 گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.

برگهای چای را حداقل 30 دقیقه خیس کنید. برگها را صاف کرده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه ی تمیز بگذارید. کاسه ی تمیزی که پارچه ی رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرکرده و بگذارید برای 15 دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.

برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آن را بخاطر بسپارید.

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

کیسه خوشبو کننده حمام

برای خوشبو کردن حمام، کیسه های چای را با برگ های چای سبز پر کنید. یک کیسه چای خشک کافی نخواهد بود و حداقل به 15 گرم چای نیاز خواهید داشت. می توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید اما مطمئن شوید برای استحمام بی خطر است.

هشدار:اگرچه می توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه دار کند.

فواید چای مانده بیشتر از مضراتش است

حمام پا

چای سبز نه تنها برای معطر سازی کفش های بدبو مفید است ، بلکه به عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری ، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بوها و مبارزه با باکتری ها کمک می کند. یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود.

چای مانده حمام پا

تازه سازی فرش ها

می توانید از برگهای یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش های خود استفاده کنید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه ای خشک شود ، سپس برگهایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید ، سپس مخلوط را روی لکه های مبهم یا بد بو روی فرش خود بپاشید.

اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می اندازند و بوها را جذب کنند.

چای مانده برای پاکسازی فرش

هیدراته کردن پوست خشک

برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه های چای استفاده کنید. اجازه دهید چای دم کرده خنک شود ، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه ای بصورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز برای آبرسانی به پوست خشک موثر است.

از بین بردن چربی

اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنیدو اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی ها در طول شب کمک کند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار