گوناگون

ماجرای تعرض جمهوری آذربایجان به مرز‌های ایران با میگ ۲۵ در سال ۱۳۸۰

ماجرای تعرض جمهوری آذربایجان به مرز‌های ایران با میگ ۲۵ در سال ۱۳۸۰

پارسینه: تهدید بروز جنگ با آذربایجان در سال ۱۳۸۰ شمسی و با درگیری نظامی این دو کشور در دریای کاسپین نمایان شد و تا به امروز وجود دارد.

پارسینه: تهدید بروز جنگ با آذربایجان در سال ۱۳۸۰ شمسی و با درگیری نظامی این دو کشور در دریای کاسپین و با حضور دو فروند میگ 25 نمایان شد و تا به امروز وجود دارد.

در تاریخ یک مردادماه، درحالی‌که نیروی هوایی ارتش یک فروند هواپیمای گشت دریایی پی-۳ اف اوریون خود را از شیراز به تهران منتقل کرده بود تا به‌طور روزانه در دریای کاسپین فعالیت‌های شناورهای آذربایجانی را رصد کند، شناور تحقیقاتی ژئوفیزیک-۳ متعلق به شرکت بریتیش پترولیوم به همراه یک شناور تحقیقاتی آذربایجانی به نام «علی‌اف حاجی‌اف» وارد آب‌های سرزمینی ایران شدند تا به جست‌وجوی نفت در این میادین نفتی بپردازند. این اولین بار نبود که چنین تعرضی از سوی این کشور صورت می گرفت. پیش از این نیز تعرض به حریم آبی ایران در سال ۱۳۷۹ اتفاق افتاده بود.

این دو شناور توسط نیروی دریایی آذربایجان با استفاده از یک شناور موشک‌انداز اوزا ۲ و یک ناو پاسور کلاس پتیا مورد حفاظت واقع می‌شدند. متعاقباً نیروی دریایی آذربایجان به مقابله با شناور حمزه نیروی دریایی ارتش پرداخته و در آسمان نیز دو فروند جنگنده ره‌گیر میگ ۲۵ پی دی نیروی هوایی این کشور پس از پرواز از پایگاه هوایی ناسوسنایا واقع در غرب باکو به ره‌گیری هواپیمای گشت دریایی نیروی هوایی ایران پرداخته و آن را مجبور به پرواز به سمت پایگاه خود کردند.

در پاسخ به این اقدامات، نیروی هوایی ارتش با استفاده از یک فروند جنگنده ره‌گیر اف-۱۴ آ تامکت که در یک نقطه ایستایی در جنوب دریای کاسپین پرواز می‌کرد به انجام قفل راداری بر روی دو فروند ره‌گیر آذربایجانی پرداخته و آن‌ها را مجبور به ترک منطقه کرد. متعاقباً هواپیمای پی-۳ اف گشت دریایی نیروی هوایی از گزند فرود اجباری در باکو نجات یافت.

جهت مقابله با نیروی دریایی آذربایجان، پایگاه سوم شکاری تاکتیکی نوژه واقع در نزدیکی شهر همدان، دو فروند جنگنده بمب‌افکن همه‌منظوره اف-۴ ئی فانتوم ۲ به پرواز درآورد. هر دو جنگنده مجهز به موشک‌های هوا به سطح ماوریک بودند تا در صورت لزوم علیه ناو محافظ یا پاسور کلاس پتیا و یک فروند شناور موشک‌انداز اوزا ۲ نیروی دریایی آذربایجان نمایند. به این ترتیب تجاوز دو فروند میگ 25 به مرزهای ایران ناکام ماند.

این دو جنگنده پس از سوخت‌گیری از یک فروند هواپیمای سوخت‌رسان بوئینگ ۷۰۷-۳ جِ ۹ سی نیروی هوایی ارتش که از فرودگاه مهرآباد به پرواز درآمده بود به مدت دو ساعت برفراز کشتی‌های جنگی و کشتی‌های تحقیقاتی آذربایجانی پرواز کردند و درنهایت آن‌ها را مجبور به ترک منطقه کردند.

ساعاتی پس از این واقعه، نخست‌وزیر آذربایجان، آرتور راضی‌زاده، سفیر ایران را به دفتر خود فراخواند و مراتب اعتراض دولتش به دولت ایران را اعلام کرد. یک روز پس از آن، سخنگوی وزیر امور خارجه ایران، حمیدرضا آصفی در پاسخ به اعتراض آذربایجان اعلام کرد: «ما از شکوائیه آذربایجان رد رابطه با اقدامات قانونی‌ای که در راستای حفاظت از حقوقمان در دریای کاسپین انجام دادیم متعجبیم.» در پاسخ به این بیانیه، وزیر امور خارجه آذربایجان نیز اعلام کرد که کشورش قصد آغاز جنگ با ایران را ندارد اما برای حافظت از منافع کشورش پافشاری خواهد کرد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  تا این سگ دست آموز صهیونیسم سیلی خورد آدم نمیشود

 • سعید

  قبرستون کهنه میشکافید یا موضوع جدیدی پیش آمده که اظهار نمیکنید

 • امید

  آذربایجان را باید پس بگیریم

 • خودشناس

  چه لزومی داشت شرح اتفاق 22 سال قبل ؟؟ بعداز آن اتفاق رژیم حقوقی دریای خزر تقریبا نهایی شده و سهم دریایی کشورهای حاشیه معلوم شده خط دریایی آستارا __ حسینقلی خان مرز آبی آبهایی سرزمینی ایران هست نه آذربایجان و نه ترکمنستان به آب‌های سرزمینی ایران چشمداشتی دارند و نه اجازه بیشتر از آن به ایران می‌دهند
  اتفاق مشروح خارج از خط دریایی آستارا حسینقلی خان حادث شده و در آن زمان انتظارات غیر حقوقی و سهم بیشتری از دریایی خزر متصور بود ولی الان همه کشورهای حاشیه به قوانین بین المللی قانع و حدود مرزی خودرا قبول کردن

  در حالیکه هر دو کشور در حال خروج از تنش ایجاد شده تصنعی بودن دمیدن در کوره اختلافات به نفع هیچ طرفی نیست
  ایران و جمهوری آذربایجان دو کشور همسایه و شیعی هستند

 • ناشناس

  جنگ اجتناب ناپذیر است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار