گوناگون

هشدار ربیعی و ولایتی به ارمنستان درباره تخلیه مناطق اشغالی آذربایجان

هشدار ربیعی و ولایتی به ارمنستان درباره تخلیه مناطق اشغالی آذربایجان

پارسینه: سخنگوی دولت گفت: درخواست ما از هموطنان توجه بیشتر به دستورالعمل‌های بهداشتی است که در شرایط کرونایی امروز حیاتی و مهم است

علی ربیعی سخنگوی دولت روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حملات ارمنستان به مناطق غیرنظامی و موضع ایران درباره هدف قرار دادن شهر گنجه، اظهارداشت: مواضع اصولی ما درباره اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکنون بدون ابهام بیان شده است ما حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و احترام به منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی همواره تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را مورد تاکید قرار دادیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اظهارات هفته گذشته خود درباره اینکه تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان مورد تاکید دولت جمهوری اسلامی ایران است، افزود: با این دو نظر روشن در مورد تمامیت ارضی و تخلیه مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان تاکید می‌کنیم که دخالت طرف‌های ثالث را خارج از چارچوب‌های توافق شده حل اختلاف غیرسازنده و زیانبار می‌بینیم.

وی با بیان اینکه راه حل بحران را نظامی نمی‌دانیم، گفت: از طرف دیگر از آسیب رسیدن به جان و دارایی شهروندان‌مان در نواحی مرزی به شدت نگران هستیم در صورت تکرار این اتفاقات با در نظر گرفتن همه گزینه‌های موجود نسبت به آن بی تفاوت نخواهیم بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: از دو طرف می‌خواهیم فورا به خشونت و خونریزی خاتمه دهند و اجرای قوانین بین المللی را از راه مذاکره و دیپلماسی دنبال کنند. البته بار‌ها تاکید کردیم ما آماده هر گونه کمک برای پایان دادن فوری به این جنگ بی نتیجه هستیم و از هر گونه ابتکار عمل صادقانه هم برای آتش بس و احیای دیپلماسی حمایت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: بنابراین با دو موضع روشن و شفافی که در ابتدا بیان کردم ما خواهان صلح و گفت: وگو در منطقه هستیم با تخلیه مناطق اشغالی و احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان.

ربیعی افزود: به‌رغم اینکه به‌شکل هوشمند هر کشوری که مبادلات با ما صورت می‌دهد آمریکایی‌ها با آن کشور تماس می‌گیرد و به آن‌ها فشار می‌آورند؛ اما به هر حال گسترش کیفیت کالا‌ها و بر اساس مقرون به صرفه بودن، خریداری کالای ایرانی برای تعدادی از کشور‌ها کماکان وجود دارد.

ربیعی در پاسخ به ادعا‌ها درباره کمک تسلیحاتی ایران به ارمنستان ، گفت: همه را دیدم برخی به دنبال این شیطنت هستند و با اینگونه بیانات، فکر می‌کنند نقش جمهوری اسلامی ایران و همبستگی فرهنگی ایران با مردم منطقه را هدف قرار دهند.

سخنگوی دولت افزود: به هیچ وجه در حوزه تسلیحاتی [کمکی] بر دو طرف دعوا نمی‌کنیم و به روشنی هم اعلام کردیم تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و رفع اشغال از شهر‌ها مورد تاکید ماست . با حسن نیت و با آشنایی که با طرف‌های درگیر داریم سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که با طرحی مشخص به حل مساله بپردازد.

از سوی دیگر سخنگوی دولت در مورد اصابت خمپاره‌های این درگیری به روستا‌های مرزی ایران نیز گفت: «از طرف دیگر از آسیب رسیدن به جان و دارایی شهروندان‌مان در نواحی مرزی به شدت نگران هستیم در صورت تکرار این اتفاقات با در نظر گرفتن همه گزینه‌های موجود نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهیم بود.»

همچنین علی‌اکبر ولایتی ، مشاور بین‌الملل رهبر انقلاب نیز در همین روز گفت که ارمنستان باید بخش‌هایی از جمهوری آذربایجان را که «اشغال» کرده، به این کشور بازگرداند.

آقای ولایتی در گفتگو با شماره روز سه‌شنبه، ۱۵ مهر روزنامه کیهان، اقدام ارمنستان در زمینه قره‌باغ را با شرایط «اسرائیل نسبت به فلسطین» مقایسه کرده است.

وی به صراحت گفته «همان‌طور که ما با اشغال خاک فلسطین توسط» اسرائیل «مخالفیم، این‌جا نیز همان موضع را داریم.»

مشاور رهبر انقلاب در حوزه بین‌الملل به مقام‌های ترکیه نیز که متهم به دخالت در درگیری میان ارمنستان و آذربایجان به نفع باکو هستند توصیه کرده: «به‌جای نفت بر آتش ریختن، کمک کنید... حمایت از مظلوم کنیم، به آزاد شدن مناطق اشغال‌شده جمهوری آذربایجان کمک کنیم.»


ارسال نظر

 • ناشناس

  دم روباه یا قسم حضرت عباس!!
  کامیونهایی که از ایران ترانزیت شده اند و میشوند در قره باغ به دست ارتش اذربایجان افتاده اند

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار