گوناگون

پورت RJ۴۵ چیست؟

پارسینه: یکی از رایج‌ترین کانکتورهای شبکه پورت RJ45 است که جزو کابل‌های زوج بهم تابیده محسوب می‌شود. این کانکنور که به پورت جک 45 نیز مشهور است جهت اتصال اترنت به کار می‌رود که در ادامه به بررسی تخصصی کانکتور RJ، کاربرد و انواع آن خواهیم پرداخت.

پورت RJ45 چیست؟

یکی از رایج‌ترین کانکتورهای شبکه پورت RJ45 است که جزو کابل‌های زوج بهم تابیده محسوب می‌شود. این کانکنور که به پورت جک 45 نیز مشهور است جهت اتصال اترنت به کار می‌رود که در ادامه به بررسی تخصصی کانکتور RJ، کاربرد و انواع آن خواهیم پرداخت.


پورت rj45

ساختار انواع کانکتور RJ

پورت RJ45 از دسته کانکتورهای RJ است که انواع آن به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو بهتر است ابتدا گریزی به ساختار کلی این کانکتورها بزنیم.

معرفی کانکتور RJ

کانکتور Registered Jack با نام اختصاری RJ که به «جک ثبت شده یا فیش پایدار شده» نیز معروف هستند، مجموعه‌ای از کانکتورها را شامل می‌شوند. انواع کانکتور RJ از تعداد سیم مشخصی تشکیل شده‌اند که هر یک در محلی به نام Position به یک پین جداگانه متصل می‌شود. هر پین را نیز Contact می‌نامند.

این پورت‌ها به دو سر کابل و نیز در محل سوکت دستگاه ورودی و خروجی مورد نظر وصل می‌شوند. این دستگاه‌ها می‌تواند انواع مودم، رایانه و حتی تلفن باشد. فرمول نام‌گذاری کانکتورهای RJ به شکل کلی از دو عدد که پس از RJ قرار می‌گیرند، پیروی می‌کند. فرمول ساختاری آن‌ها نیز به صورت PXCX است که PX تعداد سیم‌ها و CX تعداد پین‌ها را نشان می‌دهد.

معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع کانکتور RJ

 • سری RJ11

 • سری RJ45

 • سری RJ48

معرفی کانکتور RJ45

پورت RJ45 به Network Adapter، Ethernet port، Network Jack و RJ45 jackنیز مشهور است. این پورت به دیگر مدل‌های RJ شبیه و دارای ساختار 8P8C بوده که بیانگر 8 پین و 8 سیم است. از این تعداد پین‌ها 1 جفت برای انتقال داده‌ها، 1 جفت برای دریافت، 1 جفت جهت تخلیه (Drain) سیگنال داده و جفت آخر هم بلااستفاده است.


این که هر بار چه تعداد از این ترکیب ماژولار در اتصالات مورد استفاده قرار گیرد، بسته به نوع کاربرد تفاوت دارد. مثلا در ارتباطات سریال امکان استفاده از همه هشت سیم وجود دارد. یا در اتصالات شبکه دیجیتال خدمات یکپارچه (ISDN) معمولا 6 تا سیم به کار می‌رود.

معرفی کد رنگ در کانکتور RJ45

از آن جایی که در طراحی سیم کشی از دو استاندارد T-568A و T-568B جهت مشخص شدن نوع اتصال رابط کانکتور به کابل زوج بهم تابیده استفاده می‌شود، در رابط RJ45 نیز این دو استاندارد تعیین می‌کنند که 8 سیم چطور در کنار هم قرار بگیرند. این نوع چینش بر اساس رنگ است و رعایت آن برای سازگاری الکترونیکی بسیار اهمیت دارد.

کاربرد پورت RJ45 در سوئیچ و روتر

معروف‌ترین کانکتور RJ پورت RJ45 است که به کابل‌های LAN یا رابط اترنت (Ethernet) وصل می‌شود. این کابل‌ها با نام‌های مختلف (CAT5) و ... برای انتقال اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری مختلف جهت اتصال مودم و رایانه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ دیگر کاربردهای کانکتور RJ45 عبارت است از:

 • در اتاق داده (دیتا سنتر) جهت سوئیچینگ سرور

 • در پورت آپ لینک از سوئیچ‌های دسکتاپ

 • در سوئیچ‌های دسکتاپ جهت استفاده در پهن باند

 • کارت‌های سریالی

 • ATM IMA

 • interface

انواع کابل پورت RJ45

کابل رابط RJ45 همان کابل شبکه یا کابل LAN است. این کابل‌ها بر اساس پهنای باند، سرعت و ویژگی‌های الکترونیکی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. به هر دسته CAT می گویند که در واقع مخفف کلمه Category (دسته‌بندی) است.

تا کنون 7 دسته معرفی شده است که به جز CAT 1 که همان سیم تلفن است، باقی دسته‌ها توانایی انتقال داده را دارند. تفاوت هر دسته در نویزپذیری و پهنای باند است و به ترتیب پهنای باند افزایش و نویز کاهش پیدا می‌کند. این 6 دسته به شرح زیر هستند:

دسته‌بندی

نوع کابل

حداکثر سرعت انتقال

حداکثر پهنای باند

CAT 3

UTP

10 مگابیت در ثانیه

16 مگاهرتز

CAT 5

UTP

10/100 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

CAT 5e

UTP

1000 مگابیت در ثانیه

100 مگاهرتز

CAT 6

UTP یا STP

1000 مگابیت در ثانیه

250 مگاهرتز

CAT 6a

STP

10000 مگابیت در ثانیه

500 مگاهرتز

CAT 7

SSTP

10000 مگابیت در ثانیه

600 مگاهرتز

سخن پایانی

در دنیای شبکه‌های کامپیوتری انواعی از پورت وجود دارد که بسته به نیاز و مدل سوئیچ شبکه از آن‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که نرخ انتقال داده، معماری و کاربرد سه تفاوت پورت RJ45 با دیگر پورت‌ها در سوئیچ است که در این مقاله آن را معرفی کردیم.

شرکت تجارت سرور پارسه در فروش انواع سوئیچ سیسکو و ماژول های سیسکو نیز فعالیت دارد. شما عزیزان می توانید برای خرید سوئیچ سیسکو و یا ماژول سیسکو با کارشناسان فروش شرکت مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید از طریق شماره تماس 43000403-021 و یا با مراجعه به آدرس اینترنتی www.hpparseh.com برای راهنمایی خرید سوئیچ و ماژول سیسکو با شرکت در ارتباط باشید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار