گوناگون

قرارداد اجاره میز کار به عنوان یک نمونه اجاره نامه، معتبر است؟

قرارداد اجاره میز کار به عنوان یک نمونه اجاره نامه، معتبر است؟

پارسینه: بازار اجاره ملک، به خصوص بازار اجاره املاک تجاری و شروع فعالیت در آن‌ها به اندازه‌ای دارای چالش‌های متعدد و هزینه‌های زیاد است که بسیاری از اشخاص، توانایی اقدام برای اجاره یک مکان کاری واحد را ندارند.

بازار اجاره ملک، به خصوص بازار اجاره املاک تجاری و شروع فعالیت در آن‌ها به اندازه‌ای دارای چالش‌های متعدد و هزینه‌های زیاد است که بسیاری از اشخاص، توانایی اقدام برای اجاره یک مکان کاری واحد را ندارند. همین مساله و به دنبال آن چاره اندیشی برای رفع این مشکلات، باعث به وجود آمدن شیوه‌های جدیدی از اجاره شده که محبوبترین آن‌ها، قرارداد اجاره میز کار است. این قرارداد در واقع اجاره نامه‌ای است که بخشی از یک مکان تجاری را در اختیار مستاجر قرار می‌دهد تا بتواند فعالیت خود را در آن آغاز کند.

محبوب‌ترین مواردی که در آن به اجاره میز کار می‌پردازند، اجاره میز کار در آرایشگاه‌ها، تعمیرگاه‌های تخصصی موبایل، تعمیرگاه لوازم الکترونیکی و امثالهم است. این شیوه از اجاره، علاوه براینکه می‌تواند با پرداخت هزینه‌ای مناسب، مکانی برای شروع فعالیت تازه واردان به فضای کسب و کار باشد، بخشی از هزینه‌های سنگین اجاره یک مغازه یا یک واحد تجاری را نیز جبران می‌کند. همچنین این امکان را ایجاد خواهد کرد که ارائه دهندگان خدمات، با گردهم آمدن، به شیوه کارآمدتری به مشتریان خود خدمات رسانی کنند.

در ادامه این مقاله به صورت اختصاصی مهمترین نکات مربوط به نمونه قرارداد اجاره میز کار را بیان می‌کنیم و درباره آن توضیح می‌دهیم.

آیا قرارداد اجاره میز کار معتبر و قانونی است؟

اگر اولین بار است که برای اجاره یک میز کار اقدام می‌کنید، احتمالا درباره قانونی و معتبر بودن این نوع اجاره ابهاماتی خواهید داشت. در پاسخ به این سوال که آیا امضای این قرارداد صحیح است؟ باید بگوییم، با رعایت شرایطی، بله. در ادامه به مهمترین مواردی که باید در امضای متن قرارداد اجاره میز کار به آن دقت داشته باشید، اشاره خواهیم کرد.

البته پیش از بیان ادامه مطلب، پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی عمیق‌تر و اختصاصی‌تر با ماهیت حقوقی و قانونی این نوع قرارداد، حتما مقاله شروط اجاره نامه را در مجله حقوقی رکلا مطالعه کنید.

نکات مهم پیش از امضای قرارداد اجاره میز کار

 1. قرارداد اجاره میز کار یکی از انواع قرارداد اجاره و از عقود معینی است که قانون مدنی درباره آن قواعد و اصولی را مطرح می‌کند. بنابراین، برای نوشتن آن باید به شروط صحت قراردادها و مفاد عقد اجاره در قانون مدنی توجه داشته باشید و متن قرارداد خود را دقیقا مطابق با این قوانین تنظیم کنید. برای این منظور، می‌توانید درباره نسخه نهایی قراردادی که امضا خواهید کرد، با مشاوران حقوقی یا یک وکیل مجرب گفتگو کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.
 2. اجاره میز کار می‌تواند نوعی اجاره فضای اشتراکی باشد. اگر این مکان را از مالک اصلی یا موجر اصلی اجاره می‌کنید، امضای طرفین کفایت می‌کند اما اگر ملک، پیش‌تر توسط شخص دیگری اجاره شده است، الزاما باید مالک اصلی در جریان اجاره کردن میز کار توسط شما قرار بگیرد و با این مساله موافق باشد تا در آینده نتواند برای فعالیت شما در آن مکان مشکلی ایجاد کند. بنابراین، رضایت موجر یا مالک اصلی از موارد الزامی برای امضای این قرارداد است.
 3. از موجر بخواهید، به واسطه اشتراکی بودن فضای کار، دقیقا شرح کامل امکانات و تجهیزاتی که به واسطه امضای قرارداد اجاره میز کار در اختیار شما قرار می‌گیرد را در متن قرارداد بنویسد. برای مثال اگر در یک آرایشگاه، قرارداد اجاره میز کار را امضا می‌کنید اما اینطور توافق کرده‌اید که به واسطه شرایط کار خود، باید از روشویی نیز استفاده کنید، باید این مساله را به صورت صریح و دقیق در متن قرارداد بنویسید.

مبلغ اجاره بها در قرارداد اجاره میز کار

گاهی درباره نوع توافقات مالی در قرارداد اجاره میز کار، سوالاتی مطرح می‌شود. متن قرارداد شما باید به صورت صریح و واضح به تمام سوالات مربوط به این موضوع پاسخ دهد. به گونه‌ای که دیگر ابهامی درباره آن بوجود نیاید.

همانطور که از نام این نمونه قرارداد نیز مطرح است، توافقی که میان طرفین برقرار می‌شود، در واقع قرارداد اجاره خواهد بود. بنابراین، مطابق تعریف قانونی این دسته از قراردادها، موجر، مورد اجاره (در اینجا میز کار) را در ازای دریافت مبلغ مشخصی (اجاره بها) برای مدت معین در اختیار مستاجر قرار می‌دهد. بنابراین، موجر می‌تواند مبلغی را به عنوان اجاره بها ماهانه معین کند تا مستاجر هر ماه آن مبلغ اجاره بها را بپردازد.

حال در مواردی شاهد این مساله هستیم که موجر علاوه بر مبلغ اجاره بها، توقع دارد که درصدی از درآمد مستاجر از میز کار را نیز دریافت کند. باید توضیح دهیم که این اقدام به صورت کلی دارای اشکال است و برای توافق در خصوص آن، باید از انواع شراکت نامه استفاده کرد. در واقع، اگر مساله پرداخت سهم یا درصد مطرح باشد، دیگر قرارداد اجاره موضوعیتی نخواهد داشت. بنابراین، موجر صرفا باید مبلغی را بابت اجاره بها در نظر بگیرد و مشخص کند که آن مبلغ به چه صورتی به او پرداخت شود و نمی‌تواند از درآمد مستاجر سهم یا درصد داشته باشد.

امنیت تجهیزات و وسایل شما در این نمونه قرارداد

توضیح دادیم که اجاره کردن یک میز کار، به نوعی فعالیت در یک فضای اشتراکی است. در این موقعیت‌ها، شما نیاز خواهید داشت که از امنیت محیط کاری اطمینان کامل داشته باشید زیرا ممکن است تجهیزات و وسایل و ابزار کار خود را در آن محل بگذارید. این موضوع به خصوص در آرایشگاه‌ها بیشتر مورد توجه است.

برای مثال تصور کنید که یک قرارداد اجاره صندلی آرایشگاه امضا کرده‌اید و برای شروع فعالیت کاری خود، دستگاه و ابزاری را به سالن آرایشگاه برده‌اید. مسلم است که به غیر از شما، اشخاص دیگری نیز در آن سالن زیبایی مشغول به فعالیت هستند و هر زمانی می‌توانند به محل سالن زیبایی وارد شوند. از طرف دیگر، شما نیز نمی‌توانید مدام ابزار و تجهیزات کاری خود را حمل کنید. در این موارد، پیشنهاد می‌کنیم با موجر یک امانت نامه نیز داشته باشید یا اینکه با صراحت در متن قرارداد اجاره بنویسید که هرگونه خسارت یا زیان ناشی دزدیده شدن یا خراب شدن تجهیزات و وسایل در نبود شما، به عهده موجر است.

البته توافق در این خصوص و تعیین چنین شرطی، به رضایت هر دو طرف قرارداد بستگی دارد. به همین دلیل باز هم تاکید می‌کنیم که پیش از امضای قرارداد اجاره میز کار ، حتما آن را مطالعه کنید و درباره نکات حقوقی که نسبت به آن ابهام دارید، با متخصصان حقوقی گفتگو داشته باشید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار