گوناگون

راهنمای رزرو پرواز، هتل و خرید ارزان در استانبول

راهنمای رزرو پرواز، هتل و خرید ارزان در استانبول

پارسینه: سفر به استانبول همیشه یکی از مسافرت‌های جالب و هیجان‌انگیز برای ایرانی‌هاست.

سفر به استانبول همیشه یکی از مسافرت‌های جالب و هیجان‌انگیز برای ایرانی‌هاست. این شهر که در کشور همسایه‌ی ترکیه قرار دارد، جاذبه‌ها و دیدنی‌های زیادی را به مسافران ارائه می‌دهد. استانبول، چه برای بار نخست به آن سفر کنید و یا مقصد همیشگی سفرهای سالیانه‌تان باشد، جذابیت‌های فراوانی دارد که شما را به وجد می‌آورد. اما این که چطور به استانبول سفر کنیم که هزینه‌ی مسافرتمان معقول باشد تا بتوانیم بارها به این مقصد جذاب برویم، نیاز به اطلاعاتی دارد که ما را در سفری اقتصادی و مناسب به استانبول کمک کنید. با خواندن مطلب راهنمای رزرو پرواز، هتل و خرید ارزان در استانبول می‌توانید مطالب مفیدی را در زمینه‌ی سفر به استانبول با هزینه‌های مناسب فرا بگیرید.

چگونه رزرو پرواز ارزان انجام دهیم؟

اگر قصد دارید به صورت هوایی به استانبول بروید، نخستین گام عملی این است که سوار هواپیما بشوید و خود را به این مقصد دیدنی برسانید. برای این کار باید به تهران یا سایر شهرهایی که به سمت استانبول پرواز دارند، بروید. اگر از تهران به سمت استانبول پرواز می‌کنید و قصد خرید پرواز تهران استانبول را دارید، بهترین کار این است که بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری کنید و برای این کار هم باید به سایت‌های معتبر فروش بلیط مراجعه کنید.

برای رزرو ارزان پرواز، مقایسه‌ی قیمت‌ها در چند ایرلاین مختلف برای روز مورد نظرتان است. بدین ترتیب شما می‌توانید تمامی گزینه‌های روی میز را مشاهده و با هم مقایسه کنید و بلیطی با مناسب‌ترین قیمت را رزرو نمایید. این کار به شما کمک می‌کند تا به راحتی و بدون این که از برخورد احتمالی مسئولان فروش بلیط نگران باشید، با دقت تمام موارد را بررسی کرده و مناسب‌ترین از نظر ساعت پرواز و قیمت انتخاب و رزرو نمایید.

راهنمای رزرو ارزان هتل استانبول

دومین کار عملی هنگام سفر به استانبول این است که در یک هتل یا اقامتگاه، مستقر شوید. برای این کار باید پیش از سفر برای

رزرو هتل استانبول اقدام کنید تا هنگام رسیدن به مقصد، به راحتی با تاکسی گرفتن و یا اتوبوس، خود را به هتل برسانید. پرسش اینجاست که در میان دریایی از هتل‌های استانبول، چگونه می‌توان هتلی ارزان یا با قیمت مناسب را پیدا کرد.

راهنمای رزرو پرواز، هتل و خرید ارزان در استانبول

بهترین روش برای این کار کمک گرفتن از وب سایت‌هایی است که می‌توان در آنها به رزرو هتل پرداخت. زمانی که شما وارد وب سایتی نظیر فلایتیو می‌شوید، می‌توانید تمامی هتل‌های استانبول از گران تا ارزان و از پنج ستاره تا یک ستاره را در صفحه‌ی مربوطه مشاهده کنید. کافی است که وارد صفحه‌ی رزرو هتل‌های خارجی شده و در آنجا نام شهر مقصد را استانبول انتخاب کرده و تعداد مسافران و تاریخ سفر را تعیین نمایید.

شما با این انتخاب‌ها وارد صفحه‌ی دیگری می‌شوید که تمامی هتل‌های استانبول را به شما نشان می‌دهد اما از آنجایی که تعداد هتل‌های این شهر توریستی بسیار زیاد است، بهتر است زمانی که وارد این صفحه می‌شوید، از فیلترهای مختلف برای تعیین محدوده‌ی قیمت، تعیین ستاره‌های هتل و شیوه‌ی نمایش و مرتب‌سازی هتل‌ها استفاده کنید. در این صورت می‌توانید انواع هتل‌ها با یک محدوده‌ی قیمت و تعداد ستاره‌های مشخص را مشاهده کرده و پس از ورود به صفحه‌ی هر هتل و مطالعه‌ی مشخصات آنها، بهترین هتل را برای خود انتخاب کنید.

با استفاده از تکس فری ارزان خرید کنید

شاید عبارت تکس فری (Tax free) را شنیده باشید اما دقیقا ندانید که معنای آن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ کلمه‌ی تکس به معنای مالیات و فری به معنای آزاد است و بنابراین تکس فری معنای معاف از پرداخت مالیات را می‏دهد. در ترکیه مالیات بر ارزش افزوده 8 درصد است یعنی اگر شما برای کالایی که می‌خرید 100 لیر خرید پول بدهید، در واقع قیمت آن 92 لیر بوده و شما 8 لیر را برای مالیات پرداخت کرده‌اید. اما ترکیه هم مانند سایر کشورهای توریستی دنیا، گردشگران را از پرداخت مالیات معاف می‌کنند.

بنابراین تکس فری استانبول به شما این امکان را می‎دهد که مالیات نپردازید و با هزینه‌ی کمتر، خرید بیشتری را انجام دهید. این کار در فرودگاه‌ها به صورت روتین انجام می‌شود یعنی معمولا فروشگاه‌هایی در درون فرودگاه‌ها وجود دارد که هزینه‌ی مالیات را از خریدار دریافت نمی‌کند. به این فروشگاه‌ها فری شاپ (Free Shop) گفته می‌شود که در حقیقت بدین معنی است که در آنها از تکس یا مالیات خبری نیست. اما در خریدهای شهری چگونه می‌توان به صورت تکس فری خرید کرد؟

چگونه به صورت تکس فری خرید کنیم؟

در نظر داشته باشید که در فروشگاه‌های داخل شهر، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مانند فری شاپ‌ها با قیمت بدون مالیات جنس را خریداری کنید. در فروشگاه‌های داخل شهر شما مالیات را به فروشنده پرداخت می‌کنید و سپس آن را از دولت بازپس می‌گیرید. اما اینگونه نیست که شما به راحتی به هنگام خروج از کشور بتوانید مالیات پرداخت شده را پس بگیرید و برای این کار باید به چند نکته توجه کنید.

مهم‌ترین نکته این است که در نظر داشته باشید تمامی فروشگاه‌های سطح شهر به صورت تکس فری نیستند و در شهر استانبول تنها فروشگاه‌های مخصوصی که بر سردر آنها عبارت TAX FREE نوشته شده است، این امکان را به شما می‌دهند تا از پرداخت مالیات معاف شوید. نکته‎ی دوم هم این است که شما باید فاکتور خرید تکس فری را از فروشگاه مورد نظر خود دریافت کنید تا بتوانید آن را به صورت مستندات خریدتان، به دولت ترکیه ارائه دهید.

یکی از نکات مهم دیگر این است که باید روی پاسپورت شما مهر گردشگری ثبت شده باشد، یعنی اگر اقامت موقت یا دائم ترکیه را دارید و یا بیش از سه ماه است که در این کشور هستید، به صورت گردشگر یا توریست شناخته نمی‌شوید و نمی‎توانید از پرداخت مالیات معاف شوید زیرا این قانون تنها برای افرادی صادق است که به صورت گردشگر وارد ترکیه می‌شوند.

شیوه بازپرداخت مالیات در خرید تکس فری

با خرید به شیوه تکس فری شما ابتدا مبلغ مالیات را پرداخت کرده‌اید. بنابراین باید به هنگام خروج از کشور ترکیه و در فرودگاه، برای گرفتن مالیاتی که پرداخت کرده‌اید، اقدام کنید. برای این کار باید بلیط خروج و پاسپورت و فاکتورهای صادر شده‌ای که دارای مهر تکس فری هستند را به باجه‌ی مخصوص تکس فری برده و آن را به مسئول مربوطه ارائه دهید. برای این کار بهتر است چند ساعت قبل از پرواز خود، در فرودگاه حضور داشته باشید زیرا این کار زمان‌بر است.

بازپرداخت مبلغ مالیاتی که شما پرداخت کرده‌اید در فرودگاه به صورت حواله برای شما انجام می‌شود بنابراین شما باید یک شماره حساب بین‌المللی ارائه دهید اما از از آنجایی که حساب‌های بانکی ایران به شبکه‌ی بانک‌های جهانی متصل نبوده و حساب‌های ایرانی بین‌المللی نیست، شما نمی‌توانید از آنها برای پس گرفتن هزینه‌ی تکس فری خود استفاده کنید. اما این بدان معنا نیست که نتوانید هزینه‌ی پرداخت شده را بازپس بگیرید. برای این کار می‌توانید از افراد یا شرکت‌هایی که امکان باز کردن حساب‌های بین‌المللی برای گردشگران را دارند، کمک بگیرید.

راهنمای رزرو پرواز، هتل و خرید ارزان در استانبول

فروشگاه‌های تکس فری استانبول را بشناسید

حالا که می‌دانیم می‌توان در خرید از استانبول از پرداخت مالیات معاف بود و تنها بخشی از فروشگاه‌های استانبول به صورت تکس فری هستند، باید با این فروشگاه‌ها آشنا شویم تا بتوانیم خریدی ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر را انجام دهیم. برخی از فروشگاه‌ها در خیابان استقلال استانبول که یک خیابان توریستی و یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید در شهر استانبول است، تابلوی تکس فری هستند.

علاوه بر این شما می‌توانید در مراکز خرید بزرگ شهر استانبول نظیر مرکز خرید کانیون، مرکز خرید آک آسیا، مرکز خرید سیتی شاپینگ مال، مرکز خرید جواهیر، مرکز خرید آتاکوی پلاس، مرکز خرید گالریا، مرکز خرید کاله اوت لت، مرکز خرید فروم استانبول، مرکز خرید توریم، مرکز خرید اولیویوم و مرکز خرید هیستوریا فروشگاه‌هایی را پیدا کنید که مهر تکس فری را بر روی فاکتورهای خرید شما ثبت می‌کنند.

*این مطلب، یک خبر آگهی بوده و پارسینه در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار