گوناگون

طرز تهیه نان تست خانگی

طرز تهیه نان تست خانگی

یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین نان ها در تمام دنیا نان تست نام دارد که در بین ایرانیان نیز بسیار محبوب است.

 این نان خوشمزه اغلب برای صبحانه و یا تهیه ساندویچ فوری استفاده می شود.

مواد لازم نان تست

آرد نان فانتزی ۳۵۰ گرم

شکر ۴۰ گرم

خمیر مایه فوری ۵ گرم

تخم مرغ ۱ عدد

نمک ۵ گرم

شیر ولرم ۷۵ میلی لیتر

روغن مایع ۵۰ گرم

مواد لازم استارتر

آرد نان فانتزی ۱۵۰ گرم

خمیر مایه فوری ۵ گرم

آب ولرم ۱۵۰ میلی لیتر

طرز تهیه نان تست

برای شروع کار باید استارتر نان تست را باید درست کنید، برای این کار ۱۵۰ گرم آرد نان فانتزی و ۱۵۰ میلی لیتر آب گرم و ۵ گرم پودر مایه فوری را در کاسه ای شفاف هم بزنید تا یکدست شوند. سپس آن را در دمای هوا می گذاریم تا اندازه یا همان حجم آن دو برابر گردد.

دلیل استفاده از ظرف شفاف این است که ببینید آیا حجم استارتر دو برابر شده است یا خیر. ۲۰-۲۵ دقیقه طول می کشد تا حجم خمیر استارتر دو برابر شود. بعد از دو برابر شدن حجم خمیر، به مدت ۱۲ ساعت آن را در یخچال بگذارید.

بعد از آماده شدن استارتر آن را از یخچال بیرون آورده و در یک کاسه بزرگ قرار دهید. در مرحله بعد آرد نان فانتزی را الک نموده و به کاسه اضافه نمایید. سپس شکر، نمک، خمیر مایه، تخم مرغ، روغن مایع و شیر را به ترتیب اضافه کنید.

مواد را با قاشق خوب هم بزنید تا خمیر جمع گردد. سپس با دست خمیر را به مدت حدود ۱۰ دقیقه روی سطح کار ورز دهید. بعد از ورز دادن، ۵۰ بار خمیر را بلند کرده و روی سطح کار بکوبید.

دقت کنید که بعد از ورز دادن خمیر باید کشدار باشد و با باز کردن آن با دست نشکند. یک کاسه عمیق را با روغن چرب کنید. بعد خمیر را به صورت یک چونه بزرگ داخل کاسه بگذارید.

روی خمیر را با یک پارچه ی تمیز بپوشانید و بگذارید ۱۵ دقیقه در جای گرم بماند. بعد از این مدت خمیر را به سه قسمت تقسیم کرده و هر سه قسمت را چونه بگیرید. سپس قالب نان تست را چرب نمایید.

چونه ها را کنار هم در قالب نان تست بگذارید و روی آن را با تکه پارچه ای تمیز بپوشانید تا خمیر به مدت ۱ ساعت در این حالت بماند و حجم چونه ها دو برابر گردد. در نهایت خمیر ما آماده شده و سپس وارد مرحله پخت می شوید.

فر را با دمای ۲۱۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه قبل از گرم شدن کامل روشن نمایید، بعد قالب نان تست را به مدت ۴۵ دقیقه داخل فر بگذارید. بعد از ۴۵ دقیقه قالب را از فر در آورده و منتظر بمانید که نان خنک شود.

بعد از سرد شدن، نان تست را با چاقوی دندانه دار برش دهید. دقت کنید که چون نان بسیار نرم است، در صورتی که با چاقوی صاف بریده شود، احتمالا له شود. برای نگهداری نان تست، آن را داخل پلاستیک نگهدارید تا خشک نشود.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار