گوناگون

آموزش صفر تا صد کراتینه مو+ نحوه نگهداری از موی کراتینه شده

آموزش صفر تا صد کراتینه مو+ نحوه نگهداری از موی کراتینه شده

اکثر خانم هایی که موهای فر و یا وز دارند به دنبال راهی برای احیا و صافی موهایشان هستند که کراتین یکی از بهترین راه حل ها برای آنهاست.

اگر موهای وز و فر دارید و همیشه از داشتن این نوع مو ناراحتید ، خوشبختانه، راه هایی برای مرتب و صاف کردن موی فر شما وجود دارد.کراتینه کردن مو از جمله روش هایی برای صاف و لخت کردن مو است که افراد زیادی از این روش استفاده می کنند و یا به دنبال انجام آن هستند. این عمل با استفاده از کراتین که نوعی پروتئین است انجام می پذیرد. در این بخش از نمناک مراحل انجام کراتینه کردن مو در خانه را به شما می گوییم.

انواع کراتین مو

سه مدل کراتین در بازار موجود است که شامل :

نوع اول:

کراتینی که به سلامت و احیای مو های آسیب دیده به دلیل رنگ کردن مکرر ، استفاده مکرر از سشوار و اتو مو ، مصرف شامپو های نامناسب، کلر آب و...کمک می کند و تا حدی آب درون مو را تامین می کند.

نوع دوم:

کراتینی که در آن مواد صافی وجود دارد و موجب صاف شدن موهای مجعد می شود و مناسب مو های خرد مجعد است.

نوع سوم:

کراتینی که عمل صافی و لخت کردن موها و هم احیا و سلامت آنها را انجام می دهد. 

مواد اصلی کراتینه مو  

برای اینکه بتوانید در خانه موهای خود را کراتینه کنید ، باید بدانید کراتینه کردن موها با سه ماده انجام می گیرد پس هنگام خرید, فروشنده باید هر سه ماده را تحویل شما دهد. این سه ماده شامل:

 1. کراتین که ماده ی اصلی کار شماست
 2. شامپوی قبل از کراتین که ماده ای قلیایی است و موجب باز شدن فولیکول های مو می شود.
 3. شامپوی بعد از کراتین که ماده ای اسیدی است و به بسته شدن کوتیکول های موهایتان کمک می کند. این شامپو را باید 3 تا 5 روز پس از عمل کراتینه مو در حمام به موهایتان بزنید.

نکته : در برخی از انواع کراتین شامپوی قبل و بعد وجود ندارد و تنها ماده کراتین به شما تحویل داده می شود. دراین صورت در توضیحات محصول این موضوع قید شده است.

اموزش مراحل کراتینه کردن مو  

برای انجام کراتین مو باید مراحل زیر را با دقت اجرا کنید

مرحله 1:

قبل از اینکه موهایتان را کراتینه نمایید آنها را ابتدا با شامپو به خوبی بشویید و آبکشی نمایید.

مرحله 2:

موها را خشک کنید اما اجازه بدهید 20 درصد رطوبت در موها باقی بماند. سپس موها را تقسیم بندی کنید.

مرحله3:

کراتین را داخل کاسه رنگ بریزید وبا استفاده از یک فرچه نرم و نازک موها را لایه به لایه به مواد کراتین آغشته کنید. لایه های انتخابی مو باید بسیار نازک باشند.

دقت کنید از یک بند انگشت مانده به ریشه مواد را با مو آغشته کنید و نباید این کار را از ریشه مو آغاز نمایید و مواد کراتین نباید به پوست سر بخورد .

مرحله 4:

بعد از اینکه محلول کراتینه را روی همه قسمت موهای خود مالیدید اگر جنس موهایتان معمولی است حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کنید و اگر موهایتان فر و زبر است حدود 40 تا 50 دقیقه صبر کنید تا محلول کراتینه روی موهایتان اثر بگذارد.
در طول این مدت زمان نیز باید هر 10 دقیقه موهایتان را از قسمت بالا به پایین شانه کنید سپس موهایتان را با کمک کلاه نایلونی بپوشانید تا اثر کراتینه روی موها بیشتر شود.

مرحله5:

پس از گذشت این مدت ، مهم ترین مرحله که اتوکشی موهاست و رابطه مستقیم با نتیجه عمل کراتینه دارد را باید آغاز کنید . موها را نشویید و برای اتوکشی اصولی موها ، موها را لایه به لایه در دست بگیرید و با یک اتوی سرامیکی خوب و با حرارت 200 الی 210 درجه ، موها را به دقت و با حوصله اتوکشی نمایید.

مرحله 6:

در اتوکشی موها بخاری که از موها هنگام اتوکشی بلند می شود طبیعی است. شما باید اتوکشی هر لایه از موها را تا جایی ادامه دهید که دیگر بخاری از موها بلند نشود. هر دسته از موها را باید حدود 7 تا 8 مرتبه اتو بکشید و بعد از اتمام کار اتوی موها نباید موهایتان را خیس کنید.

مرحله 7:

در این مرحله نباید به مدت سه روز حمام بروید. موها را در این سه روز نبندید و روسری سر نکنید و حدالمقدور بیرون از منزل نروید تا مجبور به پوشیدن روسری شوید.در این سه روز موها را گاهی با حرارت ملایم اتوکشی نمایید و هیچ ماده اضافی همچون سرم – تافت و .. به موها نزنید.

مرحله 8:

بعد از سه روز با شامپوی بعد از کراتین موهایتان را بشویید و اگر از شامپو باقی ماند در روزهای بعد نیز از آن استفاده نمایید .

نکات مهمی که برای کراتینه کردن موها باید در نظر بگیرید

برای نتیجه ی بهتر حتما باید نکاتی را بدانید، نکاتی که در ادامه خواهیم خواند.

1. به میزان فرمالدئید توجه کنید

برای انتخاب بهترین مارک کراتینه مو به میزان فرمالدئید در آنها توجه کنید . فرمالین گاز محلول در آب است که به شدت مو را صاف می کند . این ماده که در نسل اول کراتین ها وجود داشت ، به سرعت در هوا پخش می شود و جذب سیستم تنفسی و خون می گردد. فرمالین موجود در کراتین آسیب های جدی به دستگاه تنفسی افراد وارد میکند. برای تشخیص درصد فرمالین در روی بطری کراتین را نگاه کنید زیرا درصد فرمالین را روی آن می نویسند.

2. نوع مناسب کراتین را بشناسید

برخی کراتین ها فقط مخصوص احیا هستند. برخی هم فقط مخصوص صافی مو هستند. منتها اکثر کراتین مو موجود در بازار هم صافی مو و هم بازسازی مو را انجام می دهد.

3. اگر قصد رنگ کردن مو دارید قبل از کراتینه انجام دهید

اگر در نظر دارید که موهای خود را رنگ کنید باید عملیات رنگ و دکلره را قبل از کراتینه انجام دهید و پس از رنگ کردن و یا دکلره کردن موها باید 10 روز به موها زمان زمان دهید و سپس آنها را کراتینه کنید. زیرا رنگ و اکسیدان دارای مواد قلیایی است و فلس های مو را باز می کند. در نتیجه کراتین از مو خارج می شود.

4. منتظر روشن شدن مو پس از کراتیه باشید

پس از عمل کراتین رنگ موهایتان دو درجه روشن تر می شود پس رنگی که می کنید دو درجه روشن تر از آن را در نظر بگیرید.معمولا بهترین راه این است که موهایتان را قبل از کراتین یا خیلی تیره و یا خیلی خیلی روشن نمایید.

5. شامپوی مخصوص را استفاده کنید

برای دوام بیشتر مواد در روزهای بعد از کراتین نمودن موها از شامپوی مخصوص موهای کراتین شده و در داخل حمام از ماسک های کراتینه استفاده نمایید. ماسک موی بعد از حمام دارای کراتین- سرم دوفاز مخصوص کراتینه و روغن آرگان است.

6. فعلا از گیره و کش مو استفاده نکنید

بعد از کراتینه کردن موهایتان را تا 48 ساعت نباید با گیره و یا کش ببندید. این مورد مهمی است که برای نتیجه ی بهتر لازم است حتما آن را رعایت کنید.

7. با دمای پایین سشوار بکشید

بعد از هر بار شستشو موها ، موهایتان را با دمای پایین سشوار خشک کنید زیرا سشوار کردن مو با حرارت پایین باعث افزایش عمر اثر کراتینه روی موها می شود.

8. با موها ملایم رفتار کنید

بعد از کراتینه کردن موها ، هنگام شستن موها را به آرامی بشویید و فشار زیادی را به موهایتان وارد نکنید.

9. شاموپوی بدون سولفات بخرید

بعد از کراتینه کردن موها از شامپوهای بدون سولفات برای شستشوی موهای خود استفاده کنید.

10. از نبود آلرژی مطمئن شوید

قبل از کراتینه مطمئن شوید که به مواد شیمیایی آلرژی نداشته باشید زیرا ممکن است دچار مشکل تنفسی شوید.

11. مراقب ریه باشید

در زمان کراتینه کردن موها از ماسکهای فیلتردار استفاده نمایید.

12. محیط باز بهتر است

عمل کراتینه کردن مو را در محیط باز و محیطی که گردش هوا به خوبی انجام می شود ، انجام دهید.

13. حتما از فرد دیگری کمک بگیرید

توجه کنید کراتینه کردن موها مانند رنگ کردن موها نیست و باید توسط فرد دیگری به دقت و با ظرافت انجام شود پس اگر می خواهید در خانه موهایتان را کراتینه کنید ، فرد دیگری باید کنارتان باشد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار